[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek: Wypowiedź D. Tuska na temat krzyży w przestrzeni publicznej, w tym w urzędach oraz szkołach, jest skandaliczna i sprzeczna z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) stwierdziła, że krzyż w przestrzeni publicznej – w tym w szkołach – nie narusza wolności religijnej. Jest on elementem wolności oraz tradycji danego państwa, dlatego nie można go usuwać, jeżeli jego obecności życzą sobie władze szkoły i rodzice. Podobnie orzekały sądy w Polsce – poinformował prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, podczas rozmowy Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej – odpowiadając na pytania internatów – powiedział, że w placówkach oświatowych, a także innych urzędach publicznych nie powinny wisieć krzyże. Do wypowiedzi Donalda Tuska odniósł się prof. Przemysław Czarnek. Szef resortu edukacji podkreślił, że w Polsce jest wolność religijna i to rodzice oraz nauczyciele decydują o obecności symboli religijnych w szkołach.

– Nie będę oceniać katolicyzmu pana Donalda Tuska, ponieważ nie jest to moje zadanie, lecz jego osobista sprawa. Natomiast wypowiedź lidera PO na temat krzyży w przestrzeni publicznej, w tym w urzędach oraz szkołach, jest skandaliczna i sprzeczna z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) – wskazał minister edukacji i nauki.

Zdaniem Donalda Tuska symbole religijne rzekomo mogłyby zagrażać atmosferze szacunku, pokoju i wzajemnego zaufania w miejscach publicznych. Prof. Przemysław Czarnek zapewnia jednak, że obecność m.in. krzyży w instytucjach jest zgodna z orzecznictwem ETPC oraz polskich sądów. Podobna debata miała miejsce we Włoszech w 2011 roku.

– Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stwierdziła, że krzyż w przestrzeni publicznej – w tym w szkołach – nie narusza wolności religijnej. Jest on elementem wolności oraz tradycji danego państwa, dlatego nie można go usuwać, jeżeli jego obecności życzą sobie władze szkoły i rodzice. Podobnie orzekały sądy w Polsce – przypomniał prof. Przemysław Czarnek.

Minister podkreślił również, że w 2009 roku, za czasów rządów Platformy Obywatelskiej, podjęto uchwałę, gdzie broniono krzyża w szkołach.

– W 2009 roku Donald Tusk wyrażał  sprzeciw wobec ataku na krzyż, jakiego dokonano we włoskich szkołach. Zatem, co takiego się stało w ciągu ostatnich 12 lat, że były premier mówi, iż ma nie być krzyży w placówkach oświaty? – powiedział minister.

Szef resortu edukacji zaznaczył, że wypowiedź Donalda Tuska jest typowa dla lewicowej dyktatury i ateizmu panującego na Zachodzie Europy.

– Pan Donald Tusk chyba należy już do tej grupy, po tym kilkuletnim pobycie za granicą – podkreślił prof. Przemysław Czarnek.

Do tej pory z radykalnymi poglądami dotyczącymi obecności symboliki religijnej w miejscach publicznych występowały głównie lewicowe partie i skrajne organizacje.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl