[TYLKO U NAS] Prof. Modzelewski: Komisja ds. VAT  musi zbadać, kto pisał projekty ustaw

Komisja ds. VAT  musi zbadać, kto pisał projekty ustaw – powiedział prof. Witold Modzelewski w sobotnim „Polskim punkcie widzenia” w Telewizji Trwam. Ekspert z zakresu prawa podatkowego wyraził przekonanie, że komisja będzie w stanie ustalić fakty, które mają być przestrogą na przyszłość.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę ws. powołania komisji śledczej ds. VAT-u. Posłowie maja zbadać okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 r. Szacuje się, że w tym czasie do budżetu nie wpłynęło prawie 300 mld zł.

Prof. Witold Modzelewski zwrócił uwagę na tworzenie prawa, na podstawie którego ściągane są podatki. Ekspert przytoczył sytuację, w której projekty pisały osoby zajmujące się unikaniem płacenia podatków.

– Ci, którzy żyją z unikania opodatkowania, stali się ekspertami rządowymi, doradcami, ministrami albo wiceministrami. (…) Stracili tylko na tym ci, którzy nie umieli lub po prostu nie chcieli w tym uczestniczyć. I my wszyscy – zwykli ludzie – podkreślił.

Jak dodał, „okazało się, że to nie jest skandalem, że ludzie tego rodzaju jakoby doradzają”.

– A nawet, jak tylko doradzają ministrowi finansów – to dlaczego ktoś, kto zajmuje się unikaniem opodatkowania może mieć wpływ na rządzenie, które ma być w interesie publicznym? Mamy do czynienia z pewną mistyfikacją, takim zbiorowym oszustwem. Państwo, które nie działa w interesie publicznym, jest państwem zaprzeczającym swojej istocie – wskazał prof. Witold Modzelewski.

Gość „PPW” zwrócił też uwagę na aferę tzw. umów luksemburskich, czyli „tworzonego świadomie w interesie biznesu podatkowego prawa podatkowego”.

  Na zamówienie tych, którzy dzięki temu mogli kupić swoje niepłacenie podatków i nie tylko w formie usługi. Tą usługą było tworzenie prawa, które służyło unikaniu opodatkowania, czyli nastąpiło coś, co nie wszystkim w Polsce mieści się w głowie: że można sprywatyzować ustawodawstwo, urynkowić, czyli można kupić ustawę, można kupić niepłacenie podatków w ten sposób, że parlament uchwala przepisy dla tych, którzy zamówili te przepisy po to, żeby nie płacić – wskazał.

Według posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy są autorami projektu powołującego komisję, państwo ściągało należności podatkowe od własnych obywateli, po to, by następnie zdobyte w ten sposób środki wypłacać grupom przestępczym.

Sejmowa komisja ds. wyłudzeń podatku VAT będzie liczyć 9 członków. PiS rekomenduje na jej przewodniczącego posła Marcina Horałę.

RIRM

drukuj