fot. isp-modzelewski.pl

Prof. W. Modzelewski: Program odbudowy gospodarki musi powstać dokładnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy

Odpowiedni plan ekonomiczny wyjścia z recesji może do końca 2021 roku  przywrócić stan sprzed epidemii – uważa prof. Witold Modzelewski, ekonomista i były wiceminister finansów. Zdaniem eksperta strategia powinna powstać w ciągu dwóch miesięcy, najpóźniej do września.

Profesor uważa, że priorytetem w pobudzaniu gospodarki jest odbudowa popytu wewnętrznego. Ekonomista wskazał, że program odbudowy gospodarki leży po stronie rządu. Ekspert dodał, że mimo pandemii Polska utrzymała potencjał gospodarczy, ale najbliższe półrocze będzie decydujące.

Ten plan musi powstać dokładnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, ponieważ przez te dwa miesiące będziemy domykać program wychodzenia z kwarantanny. Wyczerpaliśmy wszystkie możliwe znane nam instrumenty pobudzania, zostały one już zużyte czyli skończyły się nasze „zasoby intelektualne”, które mieliśmy. Musimy znaleźć nowe, aby do końca roku, a potem jeszcze przez następny rok wrócić do poziomu popytu, który będzie zapewniał nam wzrost gospodarczy – wskazuje ekonomista.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył w środę prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. Spadek nie dotyczy jednak Polski. W przypadku naszego kraju Fundusz potrzymał spadek PKB na poziomie 4,6 proc. w tym roku. W 2021 roku ma nastąpić odbicie, a wzrost wyniesie 4,2 proc.

RIRM

drukuj