fot. PAP/ Tomasz Gzell

Prof. W. Modzelewski: Mogę pomóc komisji wyjaśnić, dlaczego doszło do utraty dochodów z podatku VAT za rządów PO-PSL

Mogę pomóc komisji wyjaśnić, dlaczego doszło do utraty dochodów z podatku VAT za rządów PO-PSL – wskazuje prof. Witold Modzelewski, b. wiceminister finansów i twórca pierwszej ustawy o VAT.

Wczoraj sejmowa komisja śledcza ds. VAT zdecydowała na niejawnym posiedzeniu, że prof. Witold Modzelewski będzie jednym z pierwszych pięciu świadków, którzy zostaną wezwani.

Pozostali to Jan Vincent-Rostowski, minister finansów w latach 2007-13,  Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Czuma – ministrowie sprawiedliwości i prokuratorzy generalni w latach 2007-09 – oraz Andrzej Seremet, prokurator generalny w latach 2010-16. [czytaj więcej]

Prof. Witold Modzelewski zaznacza, że w latach 2005-2007 mieliśmy do czynienia z procederem, który wynikał ze zjawiska prywatyzacji państwa.

– W tym czasie nastąpiło zjawisko prywatyzowania państwa. Państwo stało się prywatnym interesem tych, którzy np. potrafili kupić sobie niepłacenie podatków. Zło – zresztą nie tylko występujące w naszej ojczyźnie – polegało na tym, że państwo sprzeniewierzyło się swojej roli. Bo jeśliby państwo powiedziało nie, ja się temu przeciwstawiam, to miało w rękach możliwości zwalczania tego rodzaju działań. Jeżeli przyzwalało, to trzeba odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to robiło? Czy było to tylko wyrazem – mówiąc po prostu – nieudolności, niekompetencji, czy głupoty czy także działaniem w złej wierze? To trzeba przecież wyjaśnić – mówi prof. Witold Modzelewski.

Komisja śledcza ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku.

Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się 24 lipca bieżącego roku. Kolejne zaplanowano na 12 września.

RIRM

drukuj