[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: Ludzie mają dość oczekiwania lepszych czasów i chcą brać udział we wzroście gospodarczym przez podwyżki płac

Rok 2019, jeśli będzie kontynuacją, a ma szansę być kontynuacją tych tendencji, to możemy być – a właściwie już jesteśmy – świadkami domagania się coraz większej liczby grup społecznych podwyżek płac – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Witold Modzelewski.

Zbliża się koniec roku, czyli czas podsumowań. Nie inaczej jest też w dziedzinie ekonomii. Dobiegający końca rok był udany pod względem budżetu. Pod koniec października budżet państwa notował nadwyżkę budżetową.

– Wiadomo, że kończący się rok był w pewnym sensie unikatem w naszej najnowszej 30-letniej historii, ponieważ nigdy nie udało nam się uzyskać nadwyżki budżetowej. Zawsze rok kończył się deficytem. Trzeba odnotować, że rok 2018 był sukcesem państwowym. Dla przeciętnego obywatela może nie jest to czytelne, ale łatwo to wytłumaczyć. Jeżeli rok zamyka się deficytem, to znaczy, że nie zwiększamy zadłużenia bieżącego, czyli tego, który służy pokrywaniu wydatków publicznych. Był to więc pod tym względem udany – podkreślił prof. Witold Modzelewski.

Mijający okres był też udany pod kątem PKB.

– Jesteśmy wręcz liderem w skali UE. Udało nam się zwiększyć konsumpcję wewnętrzną, co jest dla obywateli już czytelne i zauważalne. Nie odbyło się to kosztem wzrostu gospodarczego. Wręcz odwrotnie, konsumpcja była motorem wzrostu PKB – zaznaczył ekonomista.

Konsekwencją wzrostu gospodarczego będzie domagania się podwyżek coraz to nowszych grup społecznych.

– Rok 2019, jeśli będzie kontynuacją, a ma szansę być kontynuacją tych tendencji, to możemy być – a właściwie już jesteśmy – świadkami domagania się coraz większej liczby grup społecznych podwyżek płac. Ludzie mają dość oczekiwania na lepsze czasy, bo skoro mamy wzrost, to chcą być również uczestnikami tego wzrostu – wskazał prof. Witold Modzelewski.

Całą rozmowę z prof. Witoldem Modzelewskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj