fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Instytucje unijne będą próbowały uzurpować sobie coraz to nowe kompetencje

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej to grupa sędziów delegowanych przez państwa członkowskie, a więc przez nikogo – w sensie suwerena – nie wybieranych. Instytucje unijne będą próbowały uzurpować sobie coraz to nowe kompetencje, wprowadzać chaos wewnątrz danego kraju – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu we wtorek orzekł, że Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa może naruszać unijne prawo. Trybunał dodał jednocześnie, że rozstrzygnięcie kwestii, czy jest tak w niniejszym przypadku, należy ostatecznie do sądu krajowego. [czytaj więcej]

– To jest skandaliczne. TSUE uzurpuje sobie kompetencje do rozstrzygania o ustroju sądów w Polsce, a w traktatach jest wprost zapisane, że nie jest to kompetencją Unii Europejskiej. Sam Trybunał nie orzekł nic precyzyjnego, a jedynie powiedział, że polski ustrój sądowy może naruszać prawo europejskie. Możliwość ta ma z kolei dawać kompetencje Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, ażeby ten rozstrzygał, czy dany sędzia Sądu Najwyższego został prawomocnie wybrany. TSUE wprowadza więc pewien bałagan, który może doprowadzić do sytuacji, w której jeden sędzia będzie uznawał drugiego. Jeśli sędziowie będą się nawzajem uznawać, to jednocześnie ich wyroki nie będą uznawane przez poszczególne organy sądowe. (…) Wkrada się anarchię – zauważył prof. Mieczysław Ryba.

Autor felietonu powiedział, że „intencja jest taka, żeby ostatecznie TSUE miał rozstrzygać, jaki jest porządek konstytucyjny w Polsce”.

– UE stara się powiedzieć, że nie większość obywateli rozstrzyga o wyglądzie władzy w Polsce, (…) tylko TSUE, które będzie mówić, co jest zgodne z prawem unijnym. TSUE to natomiast grupa sędziów delegowanych przez państwa członkowskie, a więc przez nikogo – w sensie suwerena – nie wybieranych. Tak się kończy demokracja, a zaczyna sędziokracja. Sędziowie sami się wybierają, TSUE wspomaga element chaosu, a wyborca nie ma żadnego wpływu na ustrój – zaznaczył politolog.

Prof. Mieczysław Ryba wyjaśnił, że „uzurpacja kompetencji ostatecznie ma prowadzić do federalizacji Unii”.

– Instytucje unijne będą próbowały uzurpować sobie coraz to nowe kompetencje, wprowadzać chaos wewnątrz danego kraju, a część zorientowana kosmopolitycznie powie, że niech Unia nas broni, rozstrzyga o tym, jak w Polsce jest. Chaos będzie prowadził do sytuacji, że nie prawo czy sądy, a siła będzie rozstrzygać konflikty, jakie występują między obywatelami. Uzurpacja kompetencji ma wypłukiwać wszelką władzę z polskiego Trybunału Konstytucyjnego i przesuwać ją do Brukseli. (…) Jeśli temu się nie przeciwstawimy, to krok po kroku będziemy tracić kolejne pola narodowej suwerenności – podkreślił wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl