fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. M. Piotrowski: Europejscy liderzy wykorzystują swoje stanowiska przed wyborami do PE

Europejscy liderzy szykują się do wyborów europejskich, które odbędą się w maju tego roku. Wykorzystują przy tym swoje stanowiska. Zarzuca się im, że naginają unijne prawo lub też je łamią – mówił prof. Mirosław Piotrowski w niedzielnym felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Prof. Mirosław Piotrowski zwrócił uwagę na wykorzystywanie przez europejskich liderów swoich stanowisk oraz na napięcia, jakie powstają pomiędzy europosłami w Parlamencie Europejskim.

Europejscy liderzy szykują się do wyborów europejskich, które odbędą się w maju tego roku. Wykorzystują przy tym swoje stanowiska. Zarzuca się im, że naginają unijne prawo lub też je łamią. Zakończona sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu rozpoczęła się od awantury. Europosłowie z Chorwacji i Słowenii, kolokwialnie rzecz ujmując, skoczyli do gardła przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Antoniemu Tajaniemu. Poszło o jego niedawną wypowiedź w sprawie Istrii i Dalmacji. Podczas obchodów Dnia Pamięci przewodniczący Tajani skandował: „Niech żyje Triest, niech żyje włoska Istria, niech żyje włoska Dalmacja, niech żyją obywatele włoscy, niech żyją spadkobiercy obywateli włoskich”. Słowa te do czerwoności rozgrzały europosłów, którym oświadczenie wygłoszone przez Tajaniego na początku sesji nie wystarczyło. Również premierzy Słowenii i Chorwacji oskarżyli Tajaniego o rewizjonizm. „Nie tego oczekujemy od europejskich liderów” – napisała unijna komisarz ze Słowenii – mówił na antenie TV Trwam prof. Mirosław Piotrowski.

Swoją aktywność zintensyfikował także Donald Tusk.

– Czyni to w kontekście problemów brexitowych. Zachowanie jego można przyrównać do poruszania się przysłowiowego słonia w składzie porcelany. Niektórzy przypuszczają, że robi to specjalnie, aby zwrócić na siebie uwagę i być może na formację czy też osoby, które zechce poprzeć w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wielokrotnie za swoje wypowiedzi był krytykowany przez premier Theresę May. Nie wystarczyło mu, że jakiś czas temu w brytyjskich tabloidach postępowanie jego określono jako „patronising plonker”, co się tłumaczy „protekcjonalny pacan”. Ostatnio napisał, że „zastanawiał się, jak wygląda ten specjalny pokój w piekle dla tych osób, które promują Brexit bez nawet zarysu planu, jak to zrobić bezpiecznie”. Media brytyjskie zatrzęsły się z oburzenia, nazywając Tuska „diabelnym euromaniakiem” i cytując słowa Nigela Farage’a, który nazwał go „aroganckim łobuzem” – powiedział polityk.

Kolejne kontrowersje wzbudza także postać wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.

– Niedawno głośno zrobiło się w prasie, że używa on swojego służbowego konta na Twitterze do prowadzenia kampanii wyborczej. A przecież Komisja Europejska wyraźnie zaleciła oddzielenie działalności związanej z pełnieniem funkcji komisarza od aktywności wyborczej, publikując „wytyczne w sprawie etyki postępowania komisarzy biorących udział w wyborach”. Sprawę nagłośniła jedna z polskich korespondentek w Brukseli. Komisja Europejska jednak nie dostrzegła żadnego problemu. Niezależnie od tego, rząd Węgier zaapelował do szefa Komisji Jean-Claude’a Junckera, aby w okresie kampanii do Parlamentu Europejskiego wycofał Fransa Timmermansa z prac Komisji. Zdaniem władz węgierskich „stanowisko wiceprzewodniczącego KE jest nie do pogodzenia z aktywnym udziałem w kampanii do Parlamentu Europejskiego” – zauważył prof. Mirosław Piotrowski.

Europoseł przypomniał, że Frans Timmermans prócz startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Holandii jest także kandydatem z ramienia grupy socjalistów w Parlamencie Europejskim na szefa Komisji Europejskiej.

–  Innymi słowy, kto głosuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego na kandydatów socjalistycznych w Holandii, Francji, Niemczech, czy w Polsce na SLD, jednocześnie głosuje za tym, aby Frans Timmermans został szefem Komisji Europejskiej. A kto w Polsce zagłosuje na listę PO-PSL, jednocześnie oddaje głos za tym, aby niemiecki chadek Manfred Weber stanął na czele Komisji. Przez wiele lat chadecy i socjaliści z liberałami na przyprzążkę tworzyli w Unii Europejskiej układ zamknięty. Zamieniali się miejscami, które już na kilka lat wcześniej obsadzali w trakcie tajnych rozmów. Podpisywali też niejawne układy. Niebawem może się to jednak zmienić. Stąd taka nerwowość u europejskich czyli unijnych liderów – podsumował prof. Mirosław Piotrowski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl