fot. PAP/Leszek Szymański

Projekt ustawy antylichwiarskiej w tym tygodniu trafi do konsultacji międzyresortowych

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada walkę z lichwą. W tym tygodniu do konsultacji międzyresortowych trafi specjalny projekt ustawy w tej sprawie. Zakłada on m.in. wprowadzenie limitów przy dodatkowych opłatach pożyczkowych.

Lichwiarskie pożyczki to dziś prawdziwa plaga. Liczba osób, które wpadły w spirale zadłużenia, jest ogromna.

– Wyobraźmy sobie panią, która zaciąga pożyczkę w wysokości 650 zł, spłaciła 21 tys. zł, a pozostało jej do spłaty 52 tys. zł. To jest przykład realnej sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia – mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Ta patologia to problem całego państwa. Osoby zadłużone tracą bowiem zdolności konsumpcyjne.

– Jeżeli maleją zdolności konsumpcyjne obywateli, wówczas spowalnia gospodarka, gdyż ci ludzie robią coraz mniejsze zakupy, co oznacza, że zmniejsza się zapotrzebowanie na produkcję i usługi – zauważył ekonomista Artur Ben.

Lichwiarskiemu procederowi mówi „dość” resort sprawiedliwości.

– Państwo musi ograniczać i okiełznać pragnienie zysku i żerowania dużych korporacji, mniejszych firm, a czasami i zwykłych lichwiarzy, przestępców, którzy starają się uzyskać jak największy zysk kosztem tych, którzy często nie są świadomi rozmaitych zapisów drobnym druczkiem, powodujących daleko idące konsekwencje na całe życie dla ludzi, którzy taką pożyczkę zaciągnęli – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Temu ma służyć specjalna ustawa.

 – Proponujemy rozwiązania, które sprowadzają się do zasady: ma być taniej, bezpiecznej i ma być uczciwiej – dodał prokurator generalny.

Jedno z jej głównych założeń to wprowadzenie maksymalnego limitu dodatkowych opłat w przypadku zakupów ratalnych i tzw. chwilówek. Będzie on wynosił 45 procent kwoty pożyczki w skali roku.

– Kończymy z oszukiwaniem Polaków i sprzedawaniem toksycznych pożyczek, które później wikłają człowieka do końca życia. Jest to niewolnictwo XXI wieku – stwierdził Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Za przekroczenie limitu będzie groziła odpowiedzialność karna.

– To jest najskuteczniejsza jednak metoda walki z nieuczciwym postępowaniem. Wprowadzenie go właśnie do Kodeksu karnego powinno stanowić skuteczne odstraszenie – oceniła adwokat Iwona Tworzydło-Woźniak.

Ustawa położy także kres patologii, jaką było odbieranie mieszkań za niespłacone pożyczki o wielokrotnie niższej wysokości.

– Koniec z utratą mieszkań i domów. Pani, która pożyczyła 15 tys. zł, na leczenie ciężko chorego męża, straciła dom za 250 tys. zł, mimo że spłacała pożyczkę. Tego typu drastyczne przykłady odchodzą w niepamięć. Walczymy z nimi, prokuratura walczy z nimi bardzo udanie, 700 aktów notarialnych jest pod lupą prokuratury na Pomorzu i nie tylko – podsumował Marcin Warchoł.

Projekt ustawy antylichwiarskiej trafi w tym tygodniu do konsultacji międzyresortowych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj