fot. Tv Trwam

Min. Sprawiedliwości wypowiada wojnę nieuczciwym firmom naciągającym klientów na drogie towary

Ministerstwo Sprawiedliwości wypowiada wojnę nieuczciwym firmom naciągającym klientów na drogie towary. Resort przygotował projekt nowej ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych. Pojawiają się w nim nowe narzędzia prawne do walki z tym procederem. Nowela ma także rozprawić się z nieuczciwymi firmami lichwiarskimi. 

Garnki trzeciej generacji, uzdrawiające koce i kołdry czy też pożyczki z umowami pod zastaw mieszkania – to tylko niektóre z towarów, jakimi starają się przyciągać nieświadomych klientów nieuczciwe firmy. Ofiarami oszustów padają najczęściej osoby starsze. Za pomocą technik psychomanipulacji naciągają oni nabywców na zakup towaru po cenie wielokrotnie wyższej od jego faktycznej wartości. Dotychczas oszustom bardzo trudno było wymierzyć sprawiedliwość. 

W 2015 r. do sądu trafiło zaledwie 14 spraw, a w ciągu 16 lat funkcjonowania ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów prawnych wydano jedynie 66 wyroków, z czego część uniewinniających. Ukrócić ten proceder ma Ministerstwo Sprawiedliwości. 

W przygotowanym projekcie ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych pojawią się narzędzia prawne do walki z nieuczciwymi firmami. Odtąd kary za oszustwa mają sięgnąć nawet 30 mln zł. Będą one nadawane na podstawie szkodliwości społecznej. Podobnie rzecz będzie się miała z nieuczciwymi firmami wydającymi umowy pożyczkowe pod zastaw mieszkania. Resort chce wprowadzić maksymalną sumę odsetek i wszystkich kosztów dodatkowych. Osoba biorąca kredyt będzie musiała wiedzieć, ile pieniędzy przyjdzie jej zwrócić. 

Wielu notariuszy, którzy współpracowali z oszustami, ma już postawione zarzuty. Pozostałe śledztwa nadal trwają. Nowe prawo ma ponadto walczyć z korupcją. Projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu prawdopodobnie po wakacjach. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj