[TYLKO U NAS] Prof. K. Pawłowicz: Prof. M. Gersdorf pozwala się użyć jako element ataku na polskie władze

Apel prof. Małgorzaty Gersdorf pokazuje, że włączyła się ona, czy pozwala się użyć jako element kolejnego ataku na polskie władze – powiedziała w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Krystyna Pawłowicz. Poseł skomentowała w ten sposób list byłej Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego do prezesów Sędziowskich Stowarzyszeń Państw Nordyckich.

 Prof. Małgorzata Gersdorf apeluje o ogólnoeuropejską debatę na temat praworządności. O pomoc w jej zorganizowaniu zwróciła się w liście do prezesów Sędziowskich Stowarzyszeń Państw Nordyckich. Prof. Gersdorf skarży się przy tym, że sędziowie w Polsce doświadczają personalnych ataków ze strony polityków partii rządzącej i mediów.

List prof. Gersdorf to odpowiedź na podjętą w Helsinkach uchwałę prezesów stowarzyszeń sędziowskich z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Łotwy i Estonii. Skrytykowano w niej polską reformę sądownictwa i zachęcono państwa nordyckie, by przedsięwzięły możliwie intensywne działania w tej sprawie.

Była Pierwsza Prezes SN apeluje m.in. o wspieranie budowania ogólnopolskiej sieci edukatorów prawnych i organizację paneuropejskiego kongresu prawniczego, który przyczyni się do zdynamizowania debaty publicznej nt. praworządności.

Zdaniem poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Krystyny Pawłowicz, ponowne ożywienie prof. Małgorzaty Gersdorf w sprawie reformy sądownictwa może być powodowane impulsem z zewnątrz.

– Być może pani Gersdorf dostała „polecenie” – tak to powiem, w dużej przenośni – żeby jednak ten spór ożywić znowu i żeby zaproponowała, czy wystosowała apel, który dałby pretekst tym zagranicznym, unijnym ośrodkom – czy międzynarodowym ośrodkom – do kolejnego ataku na Polskę, organizowania jakichś debat, jakichś sabatów, które miałyby polskie władze zaatakować, stłamsić, osłabić. Taki apel pokazuje, że pani Gersdorf włączyła się, czy pozwala się użyć jako element kolejnego ataku na polskie władze – ocenia poseł Pawłowicz.

Prof. Krystyna Pawłowicz dodała, że wspomniany list jest „skandalicznym atakiem pani Gersdorf przeciwko suwerenności państwa polskiego”.

– To są nasze suwerenne prawa. Sposób organizacji wymiaru sprawiedliwości należy do suwerennych praw i kompetencji państwa polskiego. Nawet traktaty nigdzie tego nie włączają w żaden sposób do kompetencji unijnych. Każde państwo zachowuje w tym zakresie swoją samodzielność i suwerenność – przypomniała.

Apel prof. Małgorzaty Gersdorf pada w czasie, gdy Polską zajmują się unijni ministrowie ds. europejskich i Komisja Europejska, która po wysłuchaniu naszego kraju w Radzie UE ma podjąć decyzje ws. skargi na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

 RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl