fot. Joanna Adamik

W Krakowie odbył się zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków

W Katedrze Wawelskiej we wtorek rozpoczął się zjazd Towarzystwa Teologów Dogmatyków. Spotkanie odbywa się pod hasłem: „Źródło teologii: Pismo Święte w Tradycji” i potrwa do środy. Mszę św. koncelebrował i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski.

Zwracając się do teologów dogmatycznych ks. abp Marek Jędraszewski podkreślił, że początkiem ich pracy zawsze jest Pismo Święte. Zaznaczył, że zgłębianie Słowa Bożego zawartego na kartach Ewangelii stanowi próbę odpowiedzi na ważne pytania.

– Dla teologa na początku jest Pismo Święte, w którym obok wydarzeń są też stwierdzenia (…). A te pytania, tak ważne dla teologa, by zrozumieć przesłanie Pisma Świętego odbywają się niejako wewnątrz Kościoła i jego tradycji – wskazał metropolita krakowski.

fot. Joanna Adamik

Na zakończenie homilii ksiądz arcybiskup zwracając się do teologów dogmatycznych powiedział, że Bóg powołał ich, by zgłębiali tajemnicę paschalną Chrystusa.

– Dziś podczas tej Eucharystii, która rozpoczyna wasze spotkanie, dziękujemy za Boży wybór co do was i za ogrom zaufania, jakie Boża mądrość w was odnośnie do was ma. A jednocześnie prosimy, byście broniąc czystości nauczania zawartego w chrześcijańskiej wierze, nie ulegli  tej jakże niebezpiecznej współczesnej doktrynie o płynności wszystkiego, w tym także każdej prawdy. Abyście mieli jasne przekonanie, co to jest obiektywna prawda, jaka jest jej moc i siła wobec czysto subiektywnych narracji. I byście zgłębiając to wszystko, co Bóg chce odsłonić waszym umysłom i sercom mieli poczucie, że także poprzez was Duch pragnie coś bardzo ważnego objawić Kościołowi – zaznaczył ksiądz arcybiskup.

Mszę św. w Katedrze Wawelskiej koncelebrowali również m.in. ks. kard. Gerhard Ludwig Müller, członek Towarzystwa ks. bp Jacek Jezierski  oraz prezes o. Jarosław Kupczak OP.

RIRM/Archidiecezja Krakowska

drukuj