fot. janzaryn.pl

[TYLKO U NAS] Prof. J. Żaryn: Dla mnie jest niezrozumiałe, jak prezydent Gdańska może zapraszać partnerów niemieckich po to, aby tego dnia wspólnie się radować

Ta wielka tragedia, która dotknęła Polskę, ale także cały świat, została wywołana przez konkretne dwa państwa, tzn. III Rzeszę i Związek Sowiecki. Dla mnie jest niezrozumiałe, jak pani prezydent Gdańska może zapraszać partnerów niemieckich po to, aby tego dnia wspólnie się radować – mówił prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Telewizją Trwam.

Miasto Gdańsk zaplanowało obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ma odbyć się „radosny pochód”, koncerty, tańce oraz „wspólne świętowanie” z niemiecką delegacją.

– 80. rocznica wybuchu II wojny światowej to bez wątpienia czas na refleksję, bo w wyniku tego, co rozpoczęło się 1 września 1939 r., zginęło ponad 60 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 2 milionów obywateli II Rzeczpospolitej. (…) Ta wielka tragedia, która dotknęła Polskę, ale także cały świat, została wywołana przez konkretne dwa państwa, tzn. III Rzeszę i Związek Sowiecki. Dla mnie jest niezrozumiałe, jak pani prezydent Gdańska może zapraszać partnerów niemieckich po to, aby tego dnia wspólnie się radować – powiedział prof. Jan Żaryn.

Niemcy powinni tego dnia odczuwać, że w swojej historii mają tak dramatyczne pokłady złych decyzji, które wpłynęły na losy całego świata – podkreślił senator.

– Niemcy 1 września 2019 r. mają się zastanawiać – i to jest dla nich wielka szansa – jak nie powtórzyć tego potwornego dramatu, który stał się za ich sprawą, a ten dramat to II wojna światowa – zaznaczył.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyleci do Polski i weźmie udział w uroczystych obchodach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Pan prezydent Donald Trump wielokrotnie powtarzał i powtarza, że nas lubi. Jesteśmy dla niego narodem bardzo ważnym z punktu widzenia czegoś, co można nazwać kreowaniem ludzkości. (…) My, jako naród, który sprzeciwił się złu 1 września 1939 r., jesteśmy narodem ciekawym dla świata. Stąd on lubi Polaków i chce tego dnia być z nami, ponieważ chce być z narodem, który potrafił w odpowiednim momencie powiedzieć „Nie” i składał się z tak wielu bohaterów – wskazał prof. Jan Żaryn.

RIRM

drukuj