fot. PAP/Jakub Kamiński

Wiceminister kultury rozmawiał z prezydent Gdańska nt. współpracy przy budowie Muzeum Westerplatte

Czy to koniec sporu wokół budowy Muzeum Westerplatte? Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego proponuje, by władze Gdańska miały wpływ na kształt placówki. We wtorek w tej sprawie wiceszef resortu Jarosław Sellin rozmawiał z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.

– Czas najwyższy zbudować muzeum plenerowe na Westerplatte, muzeum opowiadające o tej bitwie, ale też o wojnie obronnej 1939 roku. Różnego rodzaju próby, przymiarki do budowy tego muzeum trwają już od kilkunastu lat. Myślę, że w przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej dobrze by było, żeby ogłosić, że taka inwestycja jest już możliwa – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Naszym zadaniem w sprawie Muzeum Westerplatte powinno być zgodne działanie wszystkich podmiotów władzy publicznej – zarówno centralnej, jak i lokalnej  – podkreślił wiceszef resortu kultury.

– Do takiej współpracy zachęcamy przede wszystkim samorządy, samorząd pomorski, samorząd gdański. O tym też była nasza rozmowa z panią prezydent Gdańska. Proponujemy, jako organizator Muzeum II Wojny Światowej i jego filii – Muzeum Westerplatte  i Wojny Obronnej 1939, żeby przedstawiciele miasta Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte, żeby też mieli wpływ, bo w tym komitecie będzie się dopracowywało koncepcję tego muzeum plenerowego, żeby mieli wpływ na to, jak to upamiętnienie ma wyglądać – wyjaśnił Jarosław Sellin.

Swoje propozycje dotyczące budowy Muzeum Westerplatte złożyła również prezydenta miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Złożyłam dzisiaj taką ofertę, że tereny miasta Gdańska mogą być wniesione do nowej placówki, do nowo powstającej placówki po to, by służyć godnemu upamiętnieniu Westerplatte. Wiem, że pan minister tę ofertę rozważy, ale moja propozycja jest taka, że współtworzymy tę instytucję, czyli wspólnie bierzemy za nią odpowiedzialność, wspólnie bierzemy odpowiedzialność za kształt upamiętnienia, za kształt wystawy, ale także współprowadzimy tę instytucję. Mam nadzieję, że pan minister tę ofertę rozważy. Wiąże się to z tym, że prace nad specustawą powinny zostać wstrzymane – wskazała Aleksandra Dulkiewicz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj