fot. PAP/Adam Warżawa

J. Sellin: Zbliżamy się do rocznicy wybuchu II wojny – najbardziej emocjonalnej

Zbliżamy się do rocznicy najbardziej emocjonalnej, najbardziej przeżywanej przez społeczeństwo polskie, najistotniejszej, jeśli chodzi o polską politykę historyczną, czyli 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – powiedział w piątek w Gdańsku wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Podczas konferencji prasowej nt. programu obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowanej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Jarosław Sellin podkreślił, że rok 2019 obfitował w wiele ważnych rocznic.

„Obchodziliśmy 450-lecie Unii Lubelskiej, 100-lecie pierwszego powstania śląskiego, 30-lecie wydarzeń z 1989 r., 20-lecie obecności Polski w NATO, 15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. To były niezwykle ważne wydarzenia” – powiedział Sellin.

„Zbliżamy się do rocznicy najbardziej emocjonalnej, najbardziej przeżywanej przez społeczeństwo polskie, najistotniejszej, jeśli chodzi o polską politykę historyczną i walkę, w ramach tej polityki, o prawdę, czyli 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dzisiejszy dzień to jest preludium do obchodów. Wiadomo, że 80 lat temu dwa reżimy totalitarne umówiły się na rozpoczęcie tej wojny. Stąd to dzisiejsze spotkanie” – dodał.

Wiceminister przypomniał, że dwa lata temu wykonano badania wśród Polaków o stanie świadomości historycznej.

„Zaskoczył nas i potwierdził pewną intuicję jeden wynik. Zapytaliśmy Polaków m.in. o to o czym rozmawiają w domach, jeśli rozmawiają o historii. Ponad połowa odpowiedziała, że rozmawiają o latach II wojny światowej. To świadczy o tym, że to jest przeżycie niezwykłe, każda polska rodzina została tą tragedią dotknięta. Widać, że to jest ten moment w polskiej historii, który jest jednym z najważniejszych” – ocenił.

Jarosław Sellin przypomniał również, że kilka lat temu ogłoszono w ministerstwie kultury konkurs na scenariusze na film fabularny dotyczący polskiej historii.

„Na ponad 800 pomysłów, które przyszły na konkurs, połowa dotyczyła czasów II wojny światowej” – zauważył.

„To też pokazuje, że mamy poczucie, że ani sobie, ani światu nie opowiedzieliśmy polskiego losu, polskiej historii czasów II wojny światowej, że nie wszystko zostało opowiedziane. Marzeniem bardzo wielu polskich filmowców jest to, żeby opowiadać historie z tego okresu” – dodał.

Wiceminister Sellin zwrócił również uwagę na kilka wydarzeń w programie obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W piątek siedzibie MIIWŚ rozpoczyna się dwudniowa konferencja międzynarodowa konferencja naukowa „Pakt dla wojny. Zmowa Hitler-Stalin z 23 sierpnia 1939 r. z perspektywy 80 lat od wybuchu II wojny światowej”; 1 września w muzeum nastąpi otwarcie wystawy „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej”; tego dnia odbędzie się również widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”.

1 września po rannych uroczystościach rocznicowych na Westerplatte zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Sellin zapowiedział, że na organizowanych przez władze Gdańska, obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej o 4.45 na Westerplatte, będzie „istotna delegacja rządowa”, w tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

17 września przed siedzibą Muzeum II Wojny Światowej nastąpi odsłonięcie pomnika rtm. Witolda Pileckiego.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że w piątek pięciu szefów MSZ – Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i Polski – podpisało i upubliczniło wspólne oświadczenie dot. 80. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

„To oświadczenie, w którym ministrowie mówią o zbrodniczym znaczeniu tego paktu dla Europy, mówią jakie wnioski dziś i na przyszłość powinniśmy z niego wyciągnąć, w szczególności jeżeli chodzi o nasze spojrzenie historyczne, ale też współczesne na niebezpieczeństwo płynące z rządów reżimów totalitarnych. To głos, który mamy nadzieję mocno wybrzmi na forum międzynarodowym” – podkreślił.

„Polityka historyczna jest ważnym komponentem polityki zagranicznej państwa od kilku lat. Uważamy, że tak bolesne, ale ważne rocznice jak 80. rocznica wybuchu II wojny i rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow to moment, w którym musimy wzmacniać pamięć i naszym zobowiązaniem wobec ofiar II wojny jest godne zorganizowanie tych obchodów w kraju i za granicą. Z drugiej strony to szansa, by zwiększać w Polsce, ale przede wszystkim na świecie świadomość czym była dla Polski II wojna, jaka jest prawda o niej i o pakcie Ribbentrop-Mołotow. To też element naszej walki z często niestety pojawiającymi się niesłusznymi oskarżeniami wobec Polski i zafałszowywaniem jej roli w trakcie II wojny. A ta rola była bohaterska i tragiczna” – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.

Poinformował, że MSZ wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej przygotował globalną kampanię edukacyjną i informacyjną.

„Koncentrujemy się na jej rozpropagowaniu w mediach społecznościowych. Jej podstawą jest wystawa +Walka i cierpienie+. Nie będzie to prezentacja wystawy w placówkach dyplomatycznych, ale w prestiżowych muzeach, miejscach często odwiedzanych” – zaznaczył.

Jak mówił, wystawa będzie prezentowana w Polsce i w 80 miejscach na świecie takich jak Narodowe Muzeum Armii w Londynie, Akademia West Point w Nowym Jorku, parlament stanu Victoria w Melbourne, Narodowe Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie czy Muzeum Pokoju w Tokio.

Wystawa „Walka i cierpienie” będzie pokazana w 62 krajach.

„To jest – i mówię to z dumą – pierwsza w tej skali prowadzona akcja w ramach polityki historycznej na świecie” – zaznaczył Szynkowski vel Sęk. Wyjaśnił, że ekspozycja i związana z nią kampania będzie przedstawiać „polskie doświadczenie II wojny – z jednej strony tragizm wojny i starania Polaków o odzyskanie niepodległej ojczyzny, z drugiej obronę prawdy historycznej w tym kontekście”.

Wystawa składa się 14 tablic poświęconych II wojnie i w każdym z prezentowanych miejsc będzie zawierać regionalne wątki.

„Przypomniane zostaną sylwetki bohaterów II wojny. Prezentacji wystawy towarzyszyć będą pokazy filmów, konferencje naukowe” – zapowiedział wiceszef MSZ.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej i pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Karol Nawrocki powiedział, że obchody zostały oparte o trzy daty: 23 sierpnia (80. rocznica podpisania Ribbentrop-Mołotow), 1 września oraz 17 września (agresja Armii Czerwonej na Polskę).

Poinformował, że w całej Polsce i na świecie między 23 sierpnia a 17 września odbędzie się ok. 500 wydarzeń organizowanych, współorganizowanych bądź patronowanych przez Muzeum II Wojny Światowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl