[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko: Porozumienie paryskie nie mówi nic o dekarbonizacji, mówi natomiast o neutralności klimatycznej

Porozumienie paryskie nie mówi nic o dekarbonizacji – tego domagały się niektóre państwa Unii Europejskiej, żeby taki zapis był. Porozumienie paryskie mówi o neutralności klimatycznej, czyli mówi, żeby rozwój dalej następował, ale żeby doszło do tego, że mamy pewną ustabilizowaną ilość: tyle emitujemy dwutlenku węgla, ile pochłaniamy, mając dwa działania do dyspozycji – mówił we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

W Katowicach trwa szczyt klimatyczny COP24. Główny cel obrad to wypracowanie szczegółowych zasad wdrożenia porozumienia paryskiego z 2015 roku.

  1. Sesja Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej jest niezwykle istotna z punktu widzenia rozwoju Polski, jak również rozwoju świata – podkreślił prof. Jan Szyszko.

– Chcę powiedzieć, że to jest 24. Sesja Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej, ale równocześnie odbywała się 14. Sesja Stron Protokołu z Kioto, jak również trzecia część pierwszej sesji konferencji związanej z porozumieniem paryskim. Konferencja Stron dotyczy konwencji klimatycznej, czyli całej polityki realizowanej poprzez swego rodzaju załączniki do tej konwencji. Takim załącznikiem był m.in. protokół z Kioto, który jest nadal prolongowany. Nadal działamy w tym kierunku, żeby ten protokół z Kioto funkcjonował i żeby z niego się rozliczyć, a również przygotowujemy sprawy związane z implementacją porozumienia paryskiego – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Były minister środowiska przypomniał, że w ramach założeń Protokołu z Kioto Polska osiągnęła wielki sukces, dokonując redukcji na poziomie 30 proc.

– Miała dokonać redukcji na poziomie 6 proc., a dokonała na poziomie 30 proc. w tym okresie rozliczeniowym, dokonując równocześnie bardzo dużego wzrostu gospodarczego, mierzonego chociażby PKB, czyli produktem krajowym brutto. Mówię o tym dlatego, że jesteśmy w Unii Europejskiej, a UE również rozlicza się z Protokołu z Kioto, z tym, że stara „piętnastka” postanowiła się rozliczać wspólnie. Stara „piętnastka” nie dokonała takiego postępu w ramach redukcji, jakiego miała dokonać. Miała dokonać redukcji na poziomie 8 proc., a w tym okresie rozliczeniowym takiej redukcji nie dokonała – zaznaczył polityk.

Prof. Jan Szyszko stanął w obronie prezydenta Andrzeja Dudy, który został zaatakowany przez „Gazetę Wyborczą” za deklarację, że Polska nie zamierza rezygnować z węgla.

– Porozumienie paryskie nie mówi nic o dekarbonizacji – tego domagały się niektóre państwa Unii Europejskiej, żeby taki zapis był. Porozumienie paryskie mówi o neutralności klimatycznej, czyli mówi, żeby rozwój dalej następował, ale żeby doszło do tego, że mamy pewną ustabilizowaną ilość: tyle emitujemy dwutlenku węgla, ile pochłaniamy, mając dwa działania do dyspozycji – niezwykle potrzebne. To, co mówi w tej chwili „Gazeta Wyborcza” jest zupełnie sprzeczne z wynegocjowanym porozumieniem paryskim, które zostało podpisane przez cały świat (wszystkie państwa podpisały, natomiast niektóre państwa jeszcze nie ratyfikowały, ale większość państw ratyfikowała). Porozumienie Paryskie nas obowiązuje i jest dobre dla wszystkich państw świata – mówił.

Polska w dziedzinie polityki klimatycznej dba o prawdę, o swoje osiągnięcia, jak również o interesy całego świata – zaznaczył były minister środowiska.

– Interesy całego świata to są największe problemy, które występują na świecie, które niekoniecznie bezpośrednio są związane z samą redukcją emisji, bo to ciężko udowodnić, ale związane są z dużą ilością CO2 w atmosferze, gdzie wzrost koncentracji CO2 w atmosferze nastąpił z tego powodu, że nie tylko dużo emitujemy spalając tradycyjne nośniki energii, takie jak węgiel kamienny, ropę, gaz czy węgiel brunatny, ale również degradowaliśmy gleby, degradowaliśmy lasy. Lasy były niszczone w skali świata, a w ślad za niszczeniem i degradacją gleb następuje proces pustynnienia, następnie sprawy związane z zanikiem bioróżnorodności, z pogorszeniem warunków zasobów wodnych – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z prof. Janem Szyszko w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj]

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl