Premier Mateusz Morawiecki ogłosił polsko-brytyjską deklarację dot. partnerstwa na rzecz elektromobilności

Ponad 30 państw poparło polsko-brytyjską deklarację dotyczącą partnerstwa na rzecz elektromobilności. Ogłosił ją we wtorek premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.

Realizacja założeń dokumentu ma stanowić wkład w powstrzymanie globalnego ocieplenia klimatu. Obecnie transport odpowiada za 14 proc. światowych emisji dwutlenku węgla.

Ogłoszona dziś inicjatywa zakłada powstawanie sieci partnerstw pomiędzy władzami miast, regionów i państw, a także organizacji pozarządowych. Ich celem jest m.in. wymiana doświadczeń i promocji niskoemisyjnego transportu.

Aby wdrożyć deklarację, powołany zostanie specjalny fundusz e-mobilności. Na jego uruchomienie w pierwszym okresie Polska przeznaczy 2 mln dolarów.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska jest w awangardzie rozwijania badań, jak i wdrażanych w praktyce programów dotyczących elektromobilności.

– Polska dzisiaj przeprowadza największy w Unii Europejskiej przetarg na autobusy elektryczne – 1077 autobusów. To jest wyraźny dowód na to, że przesuwamy się w kierunku elektromobilności w transporcie publicznym. Do roku 2028 transport publiczny ma być co najmniej w 30 proc. zeroemisyjny, a więc chcemy w wyraźny sposób poprawiać jakość powietrza w naszych miastach, również biorąc pod uwagę politykę transportową – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Do deklaracji partnerstwa na rzecz elektromobilności przystąpiło już kilkadziesiąt krajów, m.in. Austria, Chiny, Dania, Finlandia, Grecja, Niemcy, Francja, Meksyk, Hiszpania. Deklarację poparło wiele organizacji pozarządowych i instytucji z ponad 30 krajów oraz firm.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl