fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk, odnosząc się do nauczania św. Jana Pawła II: Duch ludzki na dwóch skrzydłach – wiary i rozumu – zbliża się do kontemplacji prawdy, a to skrzydło rozumu na naszych oczach jest odcinane

Duch ludzki na dwóch skrzydłach – wiary i rozumu – zbliża się do kontemplacji prawdy, a to skrzydło rozumu na naszych oczach jest odcinane. Ojciec Święty w encyklice, która ukazała się dokładnie 30 lat temu – „Centesimus annus” z 1991 roku – przypominał o właściwym katalogu praw człowieka. Pierwsze prawo człowieka, które Ojciec Święty wspomina, to prawo do prawdy – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, profesor nauk humanistycznych. Zwracał uwagę na niebezpieczeństwo płynące z ideologii, które negują rozum i usiłują postawić na głowie niezbywalne prawa człowieka.

Skrajnie lewicowa frakcja eurodeputowanych „Odnowić Europę” chce, aby UE była „strefą wolności osób LGBT”. Gość „Aktualności dnia” zauważył, że forsowanie ideologii polega na czterech etapach. Pierwszy z nich to „porozmawiajmy o…”, drugi to przyzwyczajanie opinii publicznej do istnienia problemu, trzeci to działania legislacyjne, a czwarty to penalizacja, czyli karanie tych, którzy uważają, że problemu nie ma.

– Propaganda kieruje się swoimi prawami, swoimi stadiami, które musi przejść. To jest na razie stadium początkowe, ale z pewnością będą kolejne – zwrócił uwagę prof. Grzegorz Kucharczyk.

Obecny etap polega na sprawianiu wrażenia, że mamy do czynienia z tematem ważnym i że w kwestii traktowania osób LGBT istnieje realny problem.

– Te działania zmierzają przede wszystkim do oswojenia tematu, do sprawienia wrażenia, że to jest temat ważny, bo skoro zajmuje się tym takie gremium jak Parlament Europejski, to musi być coś na rzeczy. To jest oddziaływanie, które specjaliści od socjotechniki nazywają wpływem na opinię publiczną – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Jest to szczególnie niebezpieczne zważywszy na fakt, że większość ludzi jest – jak nazwał ich prof. Grzegorz Kucharczyk – „skąpcami poznawczymi”. Nie chce się im weryfikować przekazów, jakie do nich docierają.

– Ci ludzie potem podejmują decyzje wyborcze, wybierają takich, a nie innych polityków – wskazał historyk i dodał, że jest to element zaplanowanego procesu.

Środowisko LGBT przykłada ogromną uwagę do afiszowania się swoją orientacją seksualną w każdej lub niemal każdej dziedzinie życia. To również nie jest przypadkowe.

– Prawdopodobnie chodzi o coś, co nazywa się w socjologii prestiżem społecznym, bo żyjemy w czasach, kiedy etykietowanie ludzi, że są w kole LGBT lub kole przyjaciół LGBT, będzie pociągało za sobą pozytywną ocenę w różnych tzw. mainstreamowych mediach, a – kto wie – być może dostęp do jakichś funduszy unijnych, grantów europejskich itd. Krótko mówiąc, chodzi o dystrybucję prestiżu i uznania – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Dążenie do wspomnianego prestiżu prowadzi obecnie do poważnego kryzysu zdrowego rozsądku. Prof. Grzegorz Kucharczyk przypomniał w tym kontekście słowa św. Jana Pawła II.

– Duch ludzki na dwóch skrzydłach – wiary i rozumu – zbliża się do kontemplacji prawdy, a to skrzydło rozumu na naszych oczach jest odcinane. Ojciec Święty w encyklice, która ukazała się dokładnie 30 lat temu – „Centesimus annus” z 1991 roku – przypominał o właściwym katalogu praw człowieka. Pierwsze prawo człowieka, które Ojciec Święty wspomina, to prawo do prawdy, potem prawo do życia, prawo do rodziny, prawo do wychowania dzieci zgodnie ze swoją wiarą. To jest kolejny dowód na to, jak bardzo trzeba nam teraz wracać i ponownie odkrywać nauczanie św. Jana Pawła II – mówił.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj