fot. PAP/Lech Muszyński

Od dzisiaj odbywają się próbne matury

W całym kraju rozpoczynają się próbne egzaminy maturalne. Uczniowie napiszą test stacjonarnie. Obowiązuje ich reżim sanitarny.

Tegoroczni maturzyści na co dzień wciąż są zmuszeni do nauki zdalnej. Rząd nie dał zielonego światła dla ich powrotu do szkoły. Zdecydował z kolei, że uczniowie napiszą egzaminy próbne w trybie stacjonarnym. Decyzję w tej sprawie podjęli jeszcze w ubiegłym tygodniu Adam Niedzielski, minister zdrowia, oraz Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

– Ministrowie ustalili wspólnie, że próbne egzaminy maturalne, które dzisiaj się rozpoczynają, odbędą się stacjonarnie w całej Polsce łącznie z województwem warmińsko-mazurskim. Egzaminy odbędą się z bardzo daleko posuniętymi obostrzeniami sanitarnymi – mówił wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski na antenie Polskiego Radia.

Województwo warmińsko-mazurskie to region, w którym obowiązują najsurowsze obostrzenia w skali całego kraju. To efekt dużej liczby zakażeń. W całej Polsce udział szkół w egzaminach próbnych jest dobrowolny. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, by próbna matura odbywała się w sposób zbliżony do egzaminu właściwego. To znaczy, że uczniowie mieliby rozpocząć pisanie o godz. 9.00 i o godzinie 14.00. Próbne egzaminy obejmują wszystkie przedmioty maturalne. Harmonogram wskazuje, że dziś rano w planach jest podstawa z języka polskiego. Próbne matury potrwają do 16 marca.

TV Trwam News

drukuj