fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Najlepszym zabezpieczeniem przed dyktaturą jest oparcie życia indywidualnego i społecznego na Dekalogu, który jest sprzeciwem wobec zła

Najlepszym zabezpieczeniem przed dyktaturą jest oparcie życia indywidualnego i społecznego na Dekalogu, który jest sprzeciwem wobec zła, wieczną konstytucją osobowego życia człowieka w społeczeństwie (…). Słowa wybitnego uczonego można potraktować jako komentarz do ogłoszonego w 1991 roku przez św. Jana Pawła II programu budowania III Niepodległości na skalę Dekalogu. Projektu oprotestowanego przez zwolenników dyktatury opinii i zachcianek, którzy, także obecnie, nie mogą wybaczyć wielkiemu papieżowi, że przypominał o dziesięciu słowach wyrytych w sercu każdego człowieka – stwierdził profesor Grzegorz Kucharczyk w felietonie z cyklu ,,Spróbuj pomyśleć’’ na antenie Radia Maryja.

Stanisław Grygiel zmarł 20 lutego 2023 roku. Wybitny filozof, filolog, wykładowca, uczestnik ważnych debat o kondycji człowieka i świata. Był profesorem Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Stanisław Grygiel był autorem licznych książek wydanych w Polsce, we Włoszech, w Hiszpanii oraz w Stanach Zjednoczonych.

– Stanisław Grygiel to jeden z najwybitniejszych polskich filozofów z przełomu XX i XXI wieku. Wśród najpoważniejszych symptomów kryzysu kulturowego dotykającego współczesny świat wskazywał na mylenie wolności z tzw. wolnymi wyborami. Jak mówił profesor Stanisław Grygiel, pojęcie absolutnej wolności zakłada ateizm odrzucający obecność logosu zarówno we wszechświecie, jak i w człowieku. Natura człowieka pragnie łaski, którą jest Bóg – powiedział profesor Grzegorz Kucharczyk.

Jak wskazał felietonista, odrzucenie Boga jest odrzuceniem natury ludzkiej. Odmówienie łaski to negacja wolności i zastąpienie jej nieskończoną ilością wolnych wyborów.

– Władcy nowożytności, dla których chaos – a nie logos – stanowi początek wszechświata i historii, na sztucznym horyzoncie hipotez i opinii umieszczają przeróżne przyszłości wytwarzane przez ideologów. Nie wiedząc nic o przyszłości przekraczającej wszechświat oraz historię, rysują przyszłości według czasu i przestrzeni, aby usprawiedliwiały dyktaturę opinii i zachcianek, które w chaosie funkcjonują tak, jakby były prawdą i dobrem – oznajmił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Dekalog zajmuje ważne miejsce w naszej hierarchii wartości. Stwórca, który jest zarazem najwyższym prawodawcą, wpisał w serce człowieka cały porządek prawdy. Zabezpieczeniem przed dyktaturą opinii i zachcianek będzie oparcie życia na dziesięciu Bożych słowach przekazanych Mojżeszowi na Górze Synaj

– Najlepszym zabezpieczeniem przed dyktaturą jest oparcie życia indywidualnego i społecznego na Dekalogu, który jest sprzeciwem wobec zła, wieczną konstytucją osobowego życia człowieka w społeczeństwie (…). Słowa wybitnego uczonego można potraktować jako komentarz do ogłoszonego w 1991 roku przez św. Jana Pawła II programu budowania III Niepodległości na skalę Dekalogu. Projektu oprotestowanego przez zwolenników dyktatury opinii i zachcianek, którzy, także obecnie, nie mogą wybaczyć wielkiemu papieżowi, że przypominał o dziesięciu słowach wyrytych w sercu każdego człowieka – podkreślił felietonista.

Cały felieton prof. Grzegorza Kucharczyka z cyklu ,,Spróbuj pomyśleć’’ można wysłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl