[TYLKO U NAS] P. Sałek: Sytuacja jest poważna. Jeśli w ostatnich dniach Straż Graniczna informowała, że było blisko 500 prób przekroczenia granicy, to nie jest to przypadek, ale systemowe podejście do próby forsowania granicy    

Sytuacja jest naprawdę poważna, bo jeśli w ostatnich dniach Straż Graniczna informowała, że było blisko 500 prób przekroczenia granicy, to nie jest to jednostkowa sytuacja czy przypadek. To systemowe podejście do de facto próby forsowania granicy i szturmu na nią. Odpowiedzialność ze strony wszystkich służb zaangażowanych w ochronę polskiej granicy w sytuacji stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym jest bardzo ważna – mówił Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

Na granicy polsko-białoruskiej cały czas panuje bardzo napięta sytuacja. Białoruskie służby próbują wszelkich metod, aby zaszkodzić Polsce. Głos w sprawie zabrał prezydent Andrzej Duda, który skierował do Sejmu wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy. Do sprawy odniósł się Paweł Sałek.

– To decyzja konieczna. Pan prezydent podjął ją po wnikliwej analizie i spotkaniu ze Sztabem Generalnym WP, polskimi służbami, Ministerstwem Obrony Narodowej, MSWiA. We wtorek rano prezydent rozmawiał także z premierem Mateuszem Morawieckim. Analizy i dyskusje oraz ich konkluzje skłoniły Andrzeja Dudę do podjęcia decyzji o tym, iż taki wniosek do Sejmu jest konieczny. Sejm w najbliższym czasie będzie się nim zajmował. Podejrzewam, że dyskusja w parlamencie na ten temat będzie bardzo burzliwa – mówił doradca prezydenta.

Straż Graniczna codziennie informuje o ogromnej ilości podejmowanych prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy.

– Sytuacja jest naprawdę poważna, bo jeśli w ostatnich dniach Straż Graniczna informowała, że było blisko 500 prób przekroczenia granicy, to nie jest to jednostkowa sytuacja czy przypadek. To systemowe podejście do de facto próby forsowania granicy i szturmu na nią. Odpowiedzialność ze strony wszystkich służb zaangażowanych w ochronę polskiej granicy w sytuacji stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym jest bardzo ważna. Przy tej okazji chciałem w imieniu pana prezydenta bardzo podziękować wszystkim żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom, osobom zaangażowanym także od strony urzędniczej, którzy pełnią służbę na naszej granicy za to, że w tych trudnych i niebezpiecznych warunkach stoją na straży polskiej granicy, dzielnie realizując swoją misję – powiedział gość TV Trwam.

Z decyzjami rządu odnośnie stanu wyjątkowego nie zgadzają się politycy totalnej opozycji, którzy domagają się od prezydenta zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Jeśli chodzi o spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, to pan prezydent będzie podejmował właściwe decyzje. Informacje, które na obecną chwilę są przekazywane ze strony rządowej, poskutkowały tym, iż prezydent zdecydował się na podpisanie wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego. Co do stanu wyjątkowego powiem, że rozmawiałem z osobą pochodzącą z tamtych okolic i ta decyzja jest ocieniana pozytywnie przez mieszkańców. To decyzje, które lokalna społeczność odbiera pozytywnie ze względu na to, że Polsce może grozić pewne niebezpieczeństwo. Wyobraźmy sobie, że tysiące osób nagle maszeruje ze wschodu kraju na zachód, a te obrazki widzieliśmy kilka lat temu i wiemy, jak to wyglądało w innych krajach europejskich. Z tym problemem mierzyły się Węgry, Austria oraz kraje na Bałkanach, więc scenariusz jest przewidywalny. W tych trudnych okolicznościach trzeba wziąć odpowiedzialność za państwo – wskazał Paweł Sałek.

– Jestem ciekawy, jakie decyzje podejmowałaby dzisiejsza opozycja, jeśli byłaby przy sterach władzy. Wojna hybrydowa, która jednocześnie jest wojną nerwów, nie jest miłą sytuacją. Środki, które zostały zaproponowane i są realizowane przez polski rząd, powinny być kontynuowane, bo bronimy swojej granicy, ale także granicy Unii Europejskiej – dodał.

Doradca prezydenta odniósł się także do posiedzenia Rady ds. Ochrony zdrowia, w którym udział wziął prezydent Andrzej Duda.

– W pierwszej kolejności sprawa dotyczyła podsumowania tego, w jaki sposób Polska poradziła sobie z kryzysem pandemicznym. Spotkanie służyło także analizie i wytyczenia, w jaki sposób przygotować się do ewentualnej kolejnej fali pandemii koronawirusa. Odbyła się także debata na temat podejścia gospodarczego, przemysłowego, innowacyjnego związanego z bezpieczeństwem lekowym. Jeśli dzisiaj obserwujemy cały świat, to zauważymy, że formacja jest jednym z najpoważniejszych biznesów, kiedy mowa o kreowaniu rynku gospodarki – oznajmił gość „Polskiego punktu widzenia”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl