[TYLKO U NAS] P. Sałek o ewentualnym przejęciu nadzoru nad LP przez Ministerstwo Zasobów Narodowych: Prof. Jan Szyszko zawsze był przeciwny takim pomysłom

Pan minister prof. Jan Szyszko zawsze był przeciwny takim pomysłom. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ponieważ w układzie funkcjonowania państwa i jego bezpieczeństwa ekologicznego Lasy Państwowe są najważniejsze, bo odpowiadają za całą bioróżnorodność – powiedział Paweł Sałek, doradca prezydenta do spraw ochrony środowiska, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Paweł Sałek podkreślił rolę Ministerstwa Środowiska w prawidłowym funkcjonowaniu państwa.

– Świętej pamięci pan minister prof. Jan Szyszko mówił zawsze, że to jest kluczowy resort dla funkcjonowania państwa dlatego, że on odpowiada za jedną trzecią kraju w postaci zasobów leśnych, a jednocześnie za geologię. Oczywiście jest jeszcze polityka klimatyczna, dlatego też dla rozwoju Polski i jej bezpieczeństwa ekologicznego to jest bardzo ważny resort – wskazał doradca prezydenta do spraw ochrony środowiska.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się także do pomysłu przejęcia części zadań resortu środowiska przez nowoutworzone Ministerstwo Zasobów Narodowych.

– Pan minister Szyszko zawsze był przeciwny takim pomysłom. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ponieważ w układzie funkcjonowania państwa i jego bezpieczeństwa ekologicznego, lasy są najważniejsze, bo odpowiadają za całą bioróżnorodność. W związku z tym, że tej bioróżnorodności w Polsce jest bardzo dużo, chciałbym podkreślić, że my nie utraciliśmy żadnych gatunków roślin, zwierząt czy grzybów dzięki temu, że jest dobra współpraca pomiędzy rolnikiem, myśliwym a leśnikiem. Te zakusy, które kiedyś były związane z tym, ażeby zmienić strukturę Lasów Państwowych, to jest bardzo niebezpieczna sprawa – mówił gość Radia Maryja.

Lasy Państwowe są przedsiębiorstwem państwowym, które dostarcza surowiec drzewny i ma ogromny wkład w ochronę przyrody – oznajmił doradca prezydenta.

– Lasy Państwowe jako państwowe gospodarstwo płacą bardzo poważne daniny i różnego rodzaju podatki do Ministerstwa Finansów, więc tutaj nie należałoby dotykać tego, co doskonale funkcjonuje w układzie przyrodniczo-ekologicznym, ale także biznesowo-ekonomicznym i to w zasadzie od 100 lat, bo Lasy są organizacją samofinansującą się, więc to jest szalenie istotna sprawa. Mam nadzieję, że takie pomysły nie będą realizowane – podsumował Paweł Sałek.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Pawła Sałka, doradcy prezydenta do spraw ochrony środowiska, można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl