fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Prof. M. Golon o zmianie nazw ulic w Białymstoku i Żyrardowie: To wielka krzywda wyrządzona polskiej historii

Miejmy nadzieję, że to, co się wydarzyło w ciągu ostatnich dwóch tygodni, to jest jakiś smutny, nieszczęśliwy przypadek. To jest na pewno wielka krzywda wyrządzona polskiej historii. To jest niezrozumiałe. (…) Nie jestem w stanie tego zrozumieć. Jako historyk, jako pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, jako obywatel stanowczo protestuję. Mam nadzieję, że poprzez większą edukację, takich wydarzeń już nie będzie – mówił o zmianie nazw ulic w Białymstoku i Żyrardowie prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Radni Białegostoku oraz Żyrardowa przegłosowali powrót do komunistycznych nazw ulic w tychże miastach. Instytut Pamięci Narodowej zaprotestował przeciwko tym decyzjom.

– Pozostaje nam próba edukowania i przypomnienia. Mam nadzieję, że przynajmniej część osób podejmujących te decyzje, podjęła je nie do końca świadomie czy może nie do końca wczytali się w kontekst całej sytuacji, a przede wszystkim nie do końca rozpoznali, jak wielkie są to życiorysy. Zarówno w przypadku generała Fieldorfa „Nila”, jak i w przypadku majora, pośmiertnie pułkownika, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” mamy niezwykłych bohaterów, mamy postacie, które naprawdę godne są pomników i te pomniki powinny posiadać – podkreślał prof. Mirosław Golon.

– Ktoś, kto teraz ośmiela się, wykorzystując jakieś spekulacje niektórych historyków, wykorzystując jakieś epizody z życiorysu, by kwestionować m.in. tę wspaniałą postać płk. Zygmunta Szendzielarza, dokonuje ogromnej krzywdy na polskiej historii, wypacza ją, dopuszcza się działania, które pozbawia nas wielkich bohaterów; pozbawia nas wielkości, na którą nasi przodkowie zasłużyli. Oni oddali życie za dobrą, słuszną sprawę i tej słusznej sprawie służyli. Oni odbudowali nam Polskę – dodał wykładowca UMK w Toruniu.

Do radnych Białegostoku i Żyrardowa Instytut Pamięci Narodowej prześle materiały edukacyjne.

– Miejmy nadzieję, że to, co się wydarzyło w ciągu ostatnich dwóch tygodni, to jest jakiś smutny, nieszczęśliwy przypadek. To jest na pewno wielka krzywda wyrządzona polskiej historii. To jest niezrozumiałe. (…) Nie jestem w stanie tego zrozumieć. Jako historyk, jako pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, jako obywatel stanowczo protestuję. Mam nadzieję, że poprzez większą edukację takich wydarzeń już nie będzie – mówił dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

W odpowiedzi na zmianę nazw ulic politycy Zjednoczonej Prawicy zorganizowali akcję #Ocalićbohaterów, podczas której w Białymstoku i Żyrardowie odbędą się konferencje o bohaterstwie „Łupaszki” i „Nila”.

Całą rozmowę z prof. Mirosławem Golonem można odsłuchać [tutaj]

 

radiomaryja.pl

drukuj