[TYLKO U NAS] O. Piotr Andrukiewicz CSsR: Kapłani namaszczając – namaszczani są wiarą i miłością swojego ludu
Jeżeli jako kapłani namaszczamy Krzyżmem Świętym dając siebie, rozdając swoje powołanie i nasze serca – ponownie jesteśmy namaszczani wiarą i miłością naszego ludu – podkreślił o. Piotr Andrukiewicz, redemptorysta posługujący w Rzymie, wyjaśniając, jak wygląda we Włoszech Triduum Paschalne, a w szczególności Wielki Czwartek.
O. Piotr Andrukiewicz zwrócił uwagę, iż Rzym bardzo zmienia się w okresie Wielkiego Postu.
– Rzym szczególnie przeżywa czas Drogi Krzyżowej, na którą do wielu kościołów przychodzi bardzo dużo osób. Jest organizowana również Droga Krzyżowa w formie parafialnej na ulicach miasta – w takich wydarzeniach uczestniczy przynajmniej kilka tysięcy osób – mówił kapłan.
W Wielki Czwartek Msza św. Krzyżma odbywa się w Bazylice św. Piotra o godz. 9.30 pod przewodnictwem Ojca Świętego, gdyż jest on Biskupem Rzymu.
– Wielkie wrażenie robi widok setek kapłanów celebrujących Mszę św. W miejscu, gdzie przygotowywaliśmy się do koncelebry z Ojcem Świętym Franciszkiem, a więc od Bramy Spiżowej, cały korytarz był wypełniony kapłanami, którzy potem zasiedli w bazylice. Razem odmawiana była Liturgia Godzin, a potem rozpoczęła się Masza św., której przewodniczył papież Franciszek. W homilii Ojciec Święty bardzo pięknie zwrócił uwagę na relację Jezusa z tłumami. To nie jest jakiś anonimowy tłum, ale bardzo często właśnie w relacji do Jezusa ten tłum nabiera zupełnie innej podmiotowości, przemienia się, przestaje być anonimowy – relacjonował redemptorysta.
Następnie Biskup Rzymu mówił o relacji namaszczenia, nawiązując już do szczególnego akcentu celebracji, jakim jest poświęcenie oleju.
– Ojciec Święty przypomniał, że zostaliśmy namaszczeni jako kapłani, aby namaszczać. Jeżeli jesteśmy szafarzami i namaszczamy dając siebie, rozdając swoje powołanie, nasze serca – ponownie jesteśmy namaszczani wiarą i miłością naszego ludu – wskazał.
Z kolei czwartkowa Msza św. Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest poza Bazyliką św. Piotra. Rok temu papież Franciszek sprawował ją w jednym z więzień. Teraz Ojciec Święty również wybrał zakład karny – więzienie okręgowe w Velletri.
– To szczególny dzień, gdy papież Franciszek umywa nogi. Tym razem obmył stopy więźniom. Zawsze jest to bardzo wzruszające przeżycie – podkreślił o. Piotr Andrukiewicz.
– W Rzymie we wszystkich większych kościołach jest sprawowana liturgia Wieczerzy Pańskiej, z tym że w tym roku mamy pewnego rodzaju nowość. Wikariusz Rzymu ks. kard. Angelo De Donatis zakomunikował, że pragnie, by w tym roku bardziej podkreślić parafialny wymiar sprawowania liturgii Triduum Paschalnego, dlatego jest zalecenie, żeby nabożeństwa były odprawiane przede wszystkim w kościołach parafialnych – mówił kapłan.
Redemptorysta zwrócił uwagę, iż w Wielki Czwartek oraz w Wielki Piątek po zakończeniu liturgii wiele osób uczestniczy w adoracji Najświętszego Sakramentu. To jest charakterystyczne dla Rzymu – dodał.
– Ludzie przychodzą w takich pielgrzymkach z kościoła do kościoła. W wielu miejscach adoracje Najświętszego Sakramentu są animowane, w innych z kolei odbywają się w ciszy. Adoracje odbywają się szczególnie w czwartek i w piątek, do liturgii Męki Pańskiej. Po liturgii Męki Pańskiej, w przeciwieństwie do tego, co jest w Polsce, gdzie mamy ołtarze Grobu Pańskiego, w Rzymie po liturgii kościoły zostają ogołocone, w tym czasie nie chodzi się już po kościołach i nie odbywa się już adoracja – wyjaśnił gość Radia Maryja.
W Wielki Piątek głównej celebracji będzie przewodniczył papież Franciszek o godz. 17.00. Niezwykłym wydarzeniem tego dnia jest w Rzymie również Droga Krzyżowa w Koloseum.
– W tym roku autorką rozważań Drogi Krzyżowej w Koloseum jest s. Eugenia Bonetti, 80-letnia włoska siostra misjonarka, która przez 24 lata pracowała w Kenii, a we Włoszech zajmowała się imigrantami i ofiarami handlu ludźmi. Szczególnym akcentem będzie właśnie cierpienie ofiar handlu ludźmi. Z kolei w naszym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy Wigilia Paschalna odbędzie się o godz. 21.00 w wymiarze międzyparafialnym, a nawet międzynarodowym. W naszym kościele uczestniczą w liturgii grupy różnojęzyczne, m.in. Filipińczycy, Latynosi, Polacy, więc będzie to zaznaczone w formie czytań w różnych językach. Cieszymy się, że w życiu naszego kościoła bardzo żywo uczestniczą Polacy mieszkający w Rzymie. Będą np. przebrani w tradycyjne stroje podczas liturgii Wigilii Paschalnej oraz Niedzieli Wielkanocnej – wskazał kapłan.
Wigilia Paschalna w Watykanie będzie miała miejsce o godz. 20.30, natomiast w Niedzielę Wielkanocną Ojciec Święty będzie sprawował Mszę św. o godz. 10.00 a godz. 12.00 Papież Franciszek udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Cała rozmowa z o. Piotrem Andrukiewiczem CSsR dostępna jest [tutaj].
RIRM