fot. Twitter/Polska Policja

Policja: w Święta więcej policji m.in. na dworcach, przystankach i osiedlach

W okresie Świąt na ulicach będzie więcej patroli policji. Będą kontrolowały m.in. dworce, przystanki i osiedla – zapowiada w rozmowie z PAP mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Wydziału Prasowego KGP. Szczególną ostrożność policjanci radzą zachować w miejscach zatłoczonych.

Z informacji przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że okresie świątecznym na ulicach pojawi się więcej policjantów. Będą kontrolowali dworce, przystanki, a także okolice centrów handlowych. Obok mundurowych nad bezpieczeństwem mają w tych miejscach czuwać także funkcjonariusze po cywilnemu. Więcej patroli ma być również na osiedlach.

Policjanci radzą, by w okresie okołoświątecznym szczególną uwagę zachować w miejscach najbardziej zatłoczonych, czyli w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej. To tam najczęściej dochodzi do kradzieży.

„Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby i nie pozostawiajmy ich bez opieki” – podpowiada mł. asp. Antoni Rzeczkowski z Wydziału Prasowego KGP.

Kobiety powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co ma uniemożliwić wyrwanie tego przedmiotu bądź odcięcie paska. Natomiast wypłacając pieniądze z bankomatu, należy zasłonić klawiaturę, by potencjalny złodziej nie zauważył wpisywanego kodu PIN.

„Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padną łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty” – zaznacza policjant.

KGP przypomina, by przed wyjazdem na święta zabezpieczyć w mieszkaniu zawory z gazem, wodą i dobrze zamknąć drzwi i okna.

„Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Jeżeli jest taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego” – dodaje Rzeczkowski.

Policjanci apelują również o zwracanie uwagi na pozostawione na dworcach i przystankach bagaże i informowanie o tym służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

KGP prosi również o zachowanie rozsądku na drogach.

„Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej” – zwraca uwagę Rzeczkowski. Przypomina, że pasy bezpieczeństwa powinni mieć zapięte wszyscy podróżni, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Przed podróżą powinno się sprawdzić stan techniczny auta.

Policja przestrzega po raz kolejny przed prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu.

„Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks” – podkreśla rzecznik. Radzi również, by nie jechać zbyt szybko. Natomiast podczas postojów nie zapominać o zamykaniu auta.

„Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierzmy je ze sobą” – mówi Rzeczkowski.

Ostrzega także przed niewłaściwym obchodzeniem „śmigusa-dyngusa” i zaznacza, że wylewanie na przechodniów wody z dużej wysokości, rzucanie z wiaduktów na przejeżdżające samochody worków foliowych wypełnionych wodą może naruszać nietykalności cielesną i powodować uszkodzenie ciała lub zniszczenie mienia, a co za tym idzie – skutkować odpowiedzialnością karną.

„Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię, łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów. Policjanci przestrzegają amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania przed konsekwencjami prawnymi za wszelkie chuligańskie incydenty” – mówi mł. asp. Antoni Rzeczkowski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl