fot. Ewa Sądej

[TYLKO U NAS] O. P. Andrukiewicz CSsR: Spada zaufanie Włochów do UE

Bardzo wyraźnie słyszy się krytyczne głosy czołowych polityków włoskich pod adresem Unii Europejskiej jako całej struktury, która w tej sytuacji okazuje się nieporadna. W jednej z gazet zamieszczony był sondaż pokazujący, że we Włoszech spada zaufanie do UE. Obecnie sięga ono 30 proc. – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” posługujący w Rzymie o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

Od momentu pojawienia się pandemii, zarażonych koronawirusem było już ponad 132 tys. Włochów, z czego 16,5 tys. zmarło.

– Mamy też dobre wieści. Pierwszy raz spadła liczba osób, które wymagały opieki szpitalnej, a także zmarłych. Oczywiście, ciągle jesteśmy przerażeni. 525 osób zmarło w ciągu doby, ale jednak jest to mniej niż to, z czym się spotykaliśmy w ostatnich dniach. Od 19 marca nie było jeszcze tak niskiej liczby osób zmarłych. Spada również liczba osób podlegających intensywnej terapii. W prawdzie nieznacznie, ale to już pierwsze dobre sygnały – powiedział o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

Zbliżają się uroczystości Triduum Paschalnego, które będzie trzeba przeżywać w zupełnie innym wymiarze niż dotychczas. Jak zauważył gość Radia Maryja, „to dla wszystkich bardzo trudne doświadczenie”.

– Nie wyobrażaliśmy sobie przeżywania Świąt Wielkanocnych bez udziału wiernych. Msze św. są wprawdzie sprawowane, ale przy zamkniętych drzwiach. (…) To zmusza nas wszystkich do bardzo głębokiej refleksji. Może taka atmosfera, kiedy musimy te wydarzenia przeżywać w taki sposób, pomoże nam głębiej wejść w klimat Paschy naszego Pana, głębiej przeżyć to doświadczenie – zaznaczył duchowny.

Kryzys pokazał prawdziwe oblicze Unii Europejskiej. Wiele państw członkowskich mówi wprost, że struktury UE nie zdały egzaminu i zostały sparaliżowane, gdyż nie popłynęła konkretna pomoc. Wśród tych krajów są m.in. Włochy.

– Bardzo wyraźnie słyszy się krytyczne głosy czołowych polityków włoskich pod adresem Unii Europejskiej jako całej struktury, która w tej sytuacji okazuje się nieporadna, bezsilna. Dużo większe są oczekiwania. Mówi się o małych krokach zrobionych w dobrym kierunku, ale ciągle zbyt małych. (…) W jednej z gazet zamieszczony był sondaż pokazujący, że we Włoszech spada zaufanie do UE. Obecnie sięga ono 30 procent. To wyraźny sygnał, że w obliczu tej próby struktury UE nie zdają egzaminu – wskazał o. Piotr Andrukiewicz CSsR.

Cała rozmowa z o. Piotrem Andrukiewiczem CSsR dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj