fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] Min. Z. Ziobro: Polski rząd ma szczególny tytuł do tego, aby upomnieć się o prześladowanych chrześcijan

Część państw Unii i Komisja Europejska uparcie domagały się, by w Karcie Praw Podstawowych wspomnieć wyłącznie o środowiskach homoseksualistów, które ich zdaniem są w sposób szczególny napiętnowane. Rzekomo nie da się porównać napiętnowania środowisk homoseksualnych z tym, czego doświadczają chrześcijanie. Nie mogłem się z tym zgodzić, bo to nie jest prawda – powiedział w sobotnim programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości odniósł się do zawetowania Konkluzji Rady Unii Europejskiej ws. stosowania Karty Praw Podstawowych UE w 2017 r. Jak dodał, polski rząd ma szczególny tytuł do tego, aby upomnieć się o prześladowanych chrześcijan.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podjął decyzję o zawetowaniu Konkluzji Rady Unii Europejskiej ws. stosowania Karty Praw Podstawowych UE w 2017 r. Oznacza to, że nie zostanie ona przyjęta, ponieważ wymaga to jednomyślności – poinformował w czwartek resort sprawiedliwości.

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej zawiera najbardziej fundamentalne wartości leżące u podstaw cywilizacji europejskiej, którymi UE zobowiązała się kierować, bronić ich i występować z inicjatywami zawsze, kiedy te wartości są naruszane – wskazał Zbigniew Ziobro.

– Jednym z elementów Karty Praw Podstawowych jest zagwarantowanie poszanowania wolności jednostkom oraz wolności od dyskryminacji poszczególnych grup w imię zasad tolerancji i zasad współżycia ze sobą różnych środowisk i grup społecznych, które mogą się różnić, ale muszą okazywać sobie szacunek. W ramach interpretacji w UE następuje jednoznaczne eksponowanie interesów pewnych grup mniejszości – przede wszystkim mniejszości seksualnej, związanej z tzw. środowiskami LGBT, czyli środowiskami homoseksualnymi. Widać wielkie zaangażowanie niektórych państw Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej oraz innych organów, które są zaangażowane w KPP i jej realizację, kosztem wielu innych nieprawidłowości i nadużyć, które dotyczą często znacznie szerszych grup obywateli zamieszkujących Unię Europejską – zaznaczył gość Radia Maryja.

Dlatego jako minister sprawiedliwości pozwoliłem sobie – w dobie zauważalnego w Europie i na świecie wzrostu nienawiści wobec chrześcijan – zauważyć, że nie można tak jednostronnie postrzegać kwestii dyskryminacji i ograniczać się jedynie do spraw środowisk homoseksualnych – dodał.

– Do tej sprawy należy podchodzić w sposób pełny. Trzeba wziąć pod uwagę np. ogromny wzrost agresji w stosunku do chrześcijan, podżeganie do nienawiści – rozmaite napaści, szkalowanie chrześcijan. We Francji miało miejsce morderstwo księdza podczas Mszy św. Dokonał tego muzułmanin. To jest śmierć związana ze świadectwem wiary i wierności nauce Jezusa Chrystusa. Takich przypadków w Europie jest coraz więcej, natomiast na świecie takie rzeczy mają miejsce codziennie. Są raporty, które wskazują, że najwięcej ludzi na świecie jest zabijanych z tego powodu, że wierzą w Boga – zwrócił uwagę minister sprawiedliwości.

Dlatego uważam, że polski rząd ma szczególny tytuł do tego, aby upomnieć się o tych, którzy są najczęściej mordowani – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Ze strony Komisji Europejskiej i części państw Unii spotkałem się ze zdecydowana niechęcią do jakiegokolwiek wyrażenia solidarności z prześladowanymi chrześcijanami czy Żydami – powiedział gość „Aktualności dnia”.

– Część państw UE i KE uparcie domagały się, by wspomnieć wyłącznie o środowiskach homoseksualistów, które ich zdaniem są w sposób szczególny napiętnowane. Rzekomo nie da się porównać napiętnowania środowisk homoseksualnych z tym, czego doświadczają chrześcijanie. Nie mogłem się z tym zgodzić, bo to nie jest prawda. Jeżeli popatrzymy na statystyki, to widać wyraźnie, że najbardziej prześladowaną grupą dziś na świecie są chrześcijanie, a w Europie takie zjawiska zdarzają się coraz częściej – wskazał minister sprawiedliwości.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem ministra Zbigniewa Ziobry można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj