[TYLKO U NAS] Min. P. Czarnek: Trzeba przywrócić wolność nauki i autentyczną autonomię uczelni, która opiera się na autonomii profesora, a nie na autonomii rektora

Mamy do czynienia z kompletnym ograniczaniem czy eliminowaniem wolności dla tych nauczycieli akademickich, którzy prezentują światopogląd konserwatywny i nie zachowują się wulgarnie jak inni. Nie mamy jednak żadnych postępowań wobec osób, które wypowiadają swoje lewicowo-liberalne światopoglądy. Trzeba przywrócić wolność nauki i autentyczną autonomię uczelni, która opiera się na autonomii profesora, a nie na autonomii rektora – podkreślał prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki z dnia 24 listopada, stacjonarne funkcjonowanie szkół zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. Resort edukacji podaje, że będą pewne wyjątki od tej zasady. [czytaj więcej] 

– Wyjątkiem są zajęcia praktyczne na uczelniach wyższych, których nie da się w żaden sposób zrobić teoretycznie, ale muszą być przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym. (…) Wyjątkiem będzie również praktyczna nauka zawodu w szkolnictwie zawodowym, bo to jest konieczne, oraz możliwość praktycznych zajęć w szkołach mistrzostwa sportowego czy szkołach artystycznych – wskazał Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji i nauki dodał, że wydłużenie nauki zdalnej ma pomóc wyhamować wzrost zakażeń na COVID-19.

– Mamy świadomość, że nauka zdalna nigdy nie zastąpi nauki stacjonarnej, zwłaszcza w rocznikach młodszych, w klasach 1-3, ale musimy to wprowadzić jeszcze na kilka tygodni. Najważniejsze jest życie i zdrowie Polaków, wydolność systemu ochrony zdrowia. To jest robione w tym celu – podkreślił minister.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że rząd podjął decyzję o wprowadzeniu jednego terminu ferii zimowych dla uczniów. Będą trwać od 4 do 17 stycznia, ale będzie obowiązywał zakaz organizacji wyjazdów.

– Zapowiedź premiera z soboty jest oczywiście aktualna. Jest plan, który jest efektem konsultacji z Radą Medyczną przy premierze, w skład której wchodzą epidemiolodzy, wirusolodzy, lekarze, aby wydłużyć pozostanie w domach, ograniczyć mobilność społeczeństwa i skumulować ferie w jednym terminie, zaraz po przerwie świątecznej – od 4 do 17 stycznia. Rozporządzenie w tej sprawie nie zostało jeszcze wydane, mamy na to jeszcze kilka dni. Zobaczymy, jak będzie rozwijać się pandemia koronawirusa – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Przemysław Czarnek opowiedział o wyzwaniach stojących przed edukacją w szkołach, związanych z wprowadzeniem zmiany programowej i nowych podręczników.

– Historia XIX, XX i początku XXI wieku – okres, który do tej pory najczęściej nie był przerabiany w ogóle w szkołach, bo nie było na to czasu, a także z tego względu, że jest to trudne, gdyż dotyczy najnowszych dziejów i wymaga większej refleksji. W nowym systemie mamy na to zarezerwowaną odpowiednią liczbę godzin. Teraz tworzą się podręczniki. To także język polski, wiedza o społeczeństwie i inne przedmioty. Wchodzimy w realizację nowego programu nauczania. (…) Trwają już prace i weryfikacja podstaw programowych nie tylko dotyczących egzaminu maturalnego czy ósmoklasistów w tym roku, ale podstaw programowych i ewentualnych ich korekt na przyszłość – wymienił szef resortu edukacji.

Gość „Aktualności dnia” wspomniał również o ideologizacji na uczelniach wyższych i postępowań dyscyplinarnych wobec naukowców o odmiennych światopoglądach.

– Mamy w tym momencie kilkadziesiąt toczących się w uczelniach publicznych postępowań dyscyplinarnych bądź wyjaśniających wobec nauczycieli akademickich, którzy wyrazili swój konserwatywny, chrześcijański światopogląd. Nie mamy jednak żadnych postępowań wobec osób, które wypowiadają swoje lewicowo-liberalne światopoglądy. (…) Mamy do czynienia z absolutnym pobłażaniem dla jednej strony sceny oraz z kompletnym ograniczaniem czy eliminowaniem wolności dla tych nauczycieli akademickich, którzy prezentują światopogląd konserwatywny i nie zachowują się wulgarnie jak inni. (…) Trzeba przywrócić wolność nauki i autentyczną autonomię uczelni, która opiera się na autonomii profesora, a nie na autonomii rektora – akcentował rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Przemysławem Czarnkiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj