fot. twitter.com/MorawieckiM

Premier M. Morawiecki: Do TSUE można zaskarżyć tylko przyjęty akt prawny Unii Europejskiej

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej można zaskarżyć tylko akt prawny Unii Europejskiej, który został przyjęty – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska z całą mocą sprzeciwia się przyjęciu aktu prawnego, który omija unijne traktaty.

Szef polskiego rządu odniósł się do wypowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Niemka powiedziała, że państwa, które mają wątpliwości ws. mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do unijnego Trybunału. Wetem grożą Polska i Węgry.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że „prawo wtórne” UE, takie jak rozporządzenia czy dyrektywy, nie może omijać, nie może nadpisywać niejako prawa pierwotnego. A prawo traktatowe jest nadrzędne – zaznaczył szef rządu.

– W traktacie jest art. 7 mówiący o procedurze dot. praworządności. Są też akty niższego rzędu, jak dyrektywy i rozporządzenia. W Unii Europejskiej procedowane jest teraz rozporządzenie. Ono nie może stać w sprzeczności czy kreować pozatraktatowej procedury, która będzie omijać zapisane w traktacie kluczowe artykuły, jak chociażby art. 7. W związku z tym, że taka propozycja została przedstawiona przez prezydencje, my jej nie uznajemy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Pomiędzy Polską a Komisją Europejską trwają negocjacje ws. unijnego budżetu i funduszu odbudowy.

W przyszłym miesiącu planowany jest szczyt Rady Europejskiej, na którym będzie omawiana kwestia przyszłych ram finansowych.

RIRM

drukuj