fot. PAP/Zbigniew Meissner

[TYLKO U NAS] Min. M. Maląg: Żaden kamień milowy w KPO nie zakłada podniesienia wieku emerytalnego Polaków

Rządowe wsparcie dla Polaków jest konieczne, aby pomóc przetrwać osobom mającym mniejsze zarobki. Ponadto w polityce monetarnej musimy wprowadzać rozwiązania wyhamowujące inflację – podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, podczas programu „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Wśród wielu kryteriów, jakie Komisja Europejska narzuciła Polsce w związku z wypłatą środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), znalazł się zapis o „podniesieniu efektywnego wieku emerytalnego”. Opozycja przekonuje, że oznacza to ustawowe podniesienie wieku emerytalnego. Rząd przekonuje jednak, że nie planuje takich działań.

– Obecny rząd cechuje się wiarygodnością. Przywróciliśmy wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Żaden kamień milowy w KPO nie zakłada podniesienia wieku emerytalnego Polaków. Obniżony wiek emerytalny jest przywilejem, z którego można skorzystać, jednak można pracować dłużej. Patrząc na polski rynek pracy, widzimy, że brakuje rąk do pracy – powiedziała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

W ostatnim czasie pojawiła się również informacja dotycząca ozusowania umów na zlecenie. Wprowadzenie zmian planowane jest na początek 2023 roku.

– Jest to działanie, które ma na celu odejście od tzw. umów śmieciowych. Chcielibyśmy, żeby Polacy pracowali, mając stabilne i stałe umowy o prace. Stopniowo będziemy przygotowywać rozwiązania, które wyeliminują „umowy śmieciowe”. Na pewno nie dojdzie do drastycznego ozusowania umów-zleceń – wyjaśniła gość TV Trwam.

14 czerwca 2022 roku rząd przyjął założenia dotyczące przyszłorocznego budżetu. Według rządzących w 2023 roku inflacja ma być na poziomie 7,8 proc., a obecnie wynosi ona blisko 14 procent. [czytaj więcej] 

Wicepremier Jarosław Kaczyński wyjaśnił, że rząd z jednej strony podejmuje działania, by walczyć z inflacją, a z drugiej strony chce pomóc najbiedniejszym obywatelom Polski, co może wpłynąć na wzrost inflacji.

– Trzeba wybierać rozwiązania, które są możliwe do realizacji i adekwatne do potrzeb. Wiemy, że obecna sytuacja geopolityczna jest bardzo trudna. Mamy wysoką inflację i dlatego musimy podejmować rozsądne działania. Rządowe wsparcie dla Polaków jest konieczne, aby pomóc przetrwać osobom mającym mniejsze zarobki. Ponadto w polityce monetarnej musimy wprowadzać rozwiązania wyhamowujące inflację – zapewniła min. Marlena Maląg.

Gość „Polskiego punktu widzenia” odniosła się również do kwestii 14. emerytury. Wyjaśniła, że nie jest to świadczenie przyznawane na stałe, dzięki czemu udało się zdecydować o wcześniejszych wypłatach pieniędzy dla emerytów.

– Jednorazowość tego świadczenia wpisuje się w systematyczne działania rządu i jest na tyle korzystna, że mogliśmy podjąć decyzję o wypłacie środków już od 25 sierpnia br. a nie IV kwartale. Pomimo podnoszenia świadczeń emerytalnych, emeryci nadal są grupą, która otrzymuje najniższe dochody – poinformowała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

13 czerwca br. w jednym z portali pojawiły się informacje dotyczące nieprawidłowego traktowania podopiecznych w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. W związku z doniesieniami minister rodziny i polityki społecznej zwróciła się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie szczegółowych kontroli w miejscach opieki nad osobami  niepełnosprawnymi  oraz seniorami.

– Nie ma naszej zgodny na jakiekolwiek nieprawidłowości w takich miejscach jak Domy Pomocy Społecznej i we wszystkich innych, gdzie są osoby, które powinny otrzymywać wsparcie i pomoc. Jesteśmy państwem prawa, gdzie są określone procedury. Wdrożyliśmy te procedury, aby sprawdzić, jak rzeczywiście wygląda opieka w poszczególnych Domach Pomocy Społecznej – podsumowała min. Marlena Maląg.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl