[TYLKO U NAS] Min. J. Sellin o muzeum na Westerplatte: Jestem wdzięczny posłom Prawa i Sprawiedliwości

Bardzo jestem wdzięczny posłom Prawa i Sprawiedliwości, którzy tę inicjatywę przygotowali i podjęli ustawę o ujednoliceniu własności na terenie Półwyspu Westerplatte, bo tam jest co najmniej kilku właścicieli publicznych i prywatnych. Bez tego ujednolicenia nie uda się zbudować na terenie tej symbolicznej, ważnej i powszechnie znanej bitwy, jaką Polacy stoczyli – mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Redakcją Portalową Radia Maryja.

Wiceminister Jarosław Sellin odniósł się do pomysłu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 na terenie Westerplatte.

– Bardzo jestem wdzięczny posłom Prawa i Sprawiedliwości, którzy tę inicjatywę przygotowali i podjęli ustawę o ujednoliceniu własności na terenie Półwyspu Westerplatte, bo tam jest co najmniej kilku właścicieli publicznych i prywatnych. Bez tego ujednolicenia nie uda się zbudować na terenie tej symbolicznej, ważnej i powszechnie znanej bitwy, jaką Polacy stoczyli, właściwego muzeum, jakim jest Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. My już taką instytucję powołaliśmy w grudniu 2015 roku, ona jest filią Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Czas najwyższy rozpocząć budowę takiego plenerowego muzeum, które detalicznie pokaże w konkretnych miejscach – jakie wydarzenia tam miały miejsce w czasie tych siedmiu dni bitwy, jacy konkretni żołnierze, znani z imienia i nazwiska, szczególnie się zasłużyli w konkretnych miejscach, i co się działo później na tym terenie – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Warto nie zapominać o tym, że to było miejsce martyrologii polskich więźniów z obozu koncentracyjnego Stutthof – wskazał nasz rozmówca.

– Do tego obozu przywożono przymusowo więźniów, żeby porządkowali ten teren, aby chociażby rozbierali budynki na terenie Westerplatte. Materiały z tych budynków posłużyły zresztą do budowy obozu koncentracyjnego Stutthof. O tym wszystkim warto opowiedzieć, ale żeby to było możliwe, to musi być ujednolicona własność i to jest cel tej ustawy, żeby państwo polskie mogło to muzeum zbudować, a do tego potrzebne jest to, aby państwo miało w swoich rękach własność terenu na Westerplatte – podkreślił polityk.

Budowa muzeum na terenie Westerplatte powiązana jest także ze słowami prezydent Gdańska, która projekt ustawy w tej sprawie skomentowała pytaniem „Czy wzorem dla kilku posłów są czasy stalinowskie”.

Ja tego nie będę komentował. Myślę, że każdy kto słyszy takie słowa jest w stanie sam je ocenić. Ja tylko wyrażam zdziwienie, że prezydent miasta, w którym państwo, rząd oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce zainwestować 150 milionów złotych, żeby zbudować przyciągające turystów, emocjonalne, ważne dla nas wszystkich muzeum, temu planowi się opiera i w dodatku tak surowo ten plan ocenia. Każdy prezydent miasta czy włodarz samorządowy bardzo by się ucieszył z rządowej inwestycji na swoim terenie, a tutaj mamy reakcję odwrotną, co świadczy być może o tym, że pani Dulkiewicz nie do końca zrozumiała, jaką funkcję powinna pełnić – powiedział Jarosław Sellin.

Jakub Gronczakiewicz/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl