fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Już dziś ulicami polskich miast, miasteczek i wsi przejdą uroczyste procesje. Obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

„Boże Ciało” to potoczna nazwa tego święta. Uroczystość ta stwarza okazję do rozważania wielkiej tajemnicy wiary, którą jest Przenajświętsza Eucharystia. Jest też okazją do publicznego uwielbienia Chrystusa w Przenajświętszym Sakramencie.

Polski Episkopat już po raz trzeci zachęca, aby tego dnia podzielić się zdjęciami z procesji Bożego Ciała w mediach społecznościowych – mówi rzecznik KEP ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

Można powiedzieć, że w Boże Ciało ulice naszych miast i wiosek stają się jedną wielką główną nawą kościoła, kiedy w procesji towarzyszymy Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Pięknie to wyraża pieśń „Zagrody nasze widzieć przychodzi. I jak się Jego dzieciom powodzi”. Pan Bóg chce być obecny w miejscach, gdzie mieszkamy. Chce nas odwiedzać, chodzić z nami ulicami naszych miast. To wszystko my widzimy podczas procesji. Ale nie chcemy tego zatrzymać dla siebie. Zachęcam do umieszczania w mediach społecznościowych – na Facebooku czy Twitterze – zdjęć z procesji Bożego Ciała z hasztagiem #procesja – zaznacza ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Święto Bożego Ciała ma swoje początki w XIII wieku. W Polsce jako pierwsza święto Bożego Ciała wprowadziła diecezja krakowska w XIV wieku. Na początku XV wieku święto to obchodzone było już prawie we wszystkich diecezjach. Obecnie w Polsce najbarwniejsze procesje Bożego Ciała odbywają się w Łowiczu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj