fot. Biuro Prasowe PKWP

[TYLKO U NAS] Min. B. Janke: Zadaniem Polski jest pomóc żyć mieszkańcom Libanu w trudnym okresie, kiedy ich kraj przeżywa ogromny kryzys ekonomiczny

Myślę, że naszym zadaniem jest pomóc żyć mieszkańcom Libanu teraz w tym trudnym okresie, kiedy ich kraj przeżywa ogromny kryzys ekonomiczny. Naszym obowiązkiem jest pomóc również władzom Libanu przejść przez ten trudny okres, aby kraj „stanął na nogi” i aby ci ludzie mogli tam zostać, pracować dla swojego kraju i tam utrzymywać swoje rodziny – mówiła Bogna Janke, minister w Kancelarii Prezydenta RP, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

W programie wziął udział także ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1473402916170047488

W ubiegłym tygodniu prezydenccy ministrowie Adam Kwiatkowski i Bogna Janke przebywali z wizytą w Libanie, który boryka się z tragiczną sytuacją ekonomiczną. [czytaj więcej]

Wsparcie dla Libanu uzupełnia inicjatywa podjęta przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Na jego prośbę premier RP Mateusz Morawiecki uruchomił środki z rezerwy budżetowej, co pozwoliło skompletować na miejscu 10 tys. paczek z żywnością. Wsparcia udzieliły także spółki Skarbu Państwa oraz prywatne przedsiębiorstwa. Paczki trafiły między innymi do Libańczyków. Część z nich dotarła do obozów dla syryjskich uchodźców. Inne otrzymały miejscowe kościoły. [więcej]

Bogna Janke zwróciła uwagę, że (tak jak od kilku lat podkreśla polski rząd) pomagać należy na miejscu, gdzie uchodźcy przebywają i gdzie jest ich najwięcej. [zobacz więcej]

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1473396456522461198

– Pomagając mieszkańcom Libanu na miejscu, pomagamy też sobie, ponieważ minimalizujemy migracje do innych części świata i pomagamy ludziom w najbliższym otoczeniu, które jest im znane i bliskie kulturowo. Uważamy, że to absolutnie najlepszy sposób na pomaganie – powiedziała minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Gość TV Trwam zaznaczył, że przywiozła z Libanu do Polski bardzo dobre wspomnienia.

– Byłam zaskoczona jak bardzo ładnym i ciekawym miastem jest Bejrut. Jest pięknie położony nad morzem i wzgórzach. Jednak to są wrażenia tylko estetyczne. Przyjechałam stamtąd przejęta losem uchodźców, którzy mieszkają w obozowiskach w Dolinie Bekaa oraz uchodźców z Syrii, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną. Mieszkają w bardzo trudnych warunkach, tj. brak bieżącej wody, kanalizacji czy chłód. Odwiedziliśmy takie obozowisko i przywieźliśmy paczki z żywnością oraz produktami higienicznymi. Ci ludzie mieszkają tam od 7, 8 lat. Rodzą się tam dzieci, wychowują, to jest przejmujące. Dzieci szukały kontaktu ze mną, przytulały się i chwytały za ręce i to było bardzo wzruszające, ale też radosne. Te dzieci, mimo trudnych warunków, w których żyją, mają w sobie bardzo dużo radości – podkreśliła Bogna Janke.

https://twitter.com/BognaJanke/status/1473225587074506757

– Byliśmy w Bejrucie i w kilku kościołach rozdawaliśmy wiernym paczki. Rozmawialiśmy też z nimi i ludzie mówili, że chcieliby stamtąd wyjechać, bo żyje im się bardzo źle i bardzo ciężko. To było bardzo smutne, bardzo przejmujące, bo nie o to chodzi, by ci ludzie stamtąd wyjeżdżali. Myślę, że naszym zadaniem jest pomóc im żyć teraz w tym trudnym okresie, kiedy Liban przeżywa ogromny kryzys ekonomiczny. Naszym obowiązkiem jest pomóc również władzom Libanu przejść przez trudny okres, aby kraj „stanął na nogi” i aby ci ludzie mogli tam zostać, pracować dla swojego kraju i tam utrzymywać swoje rodziny – zauważyła gość programu „Polski punkt widzenia”.

Liban przyjął bardzo wiele uchodźców, a teraz sam zmaga się z poważnym kryzysem. Przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił uwagę, że regularna pomoc jest potrzebna i konieczna.

– Liban ma 4,5 mln mieszkańców. Od dłuższego czasu przebywa tam 500 tys. uchodźców z Palestyny i jest ok. dwóch mln uchodźców z Syrii. Panuje tam potężny kryzys ekonomiczny. (…) Paczki i środki ekonomiczne są dla nich dużą pomocą i koniecznością. W tej chwili przeciętny mieszkaniec Bejrutu ma średnio prąd 2-3 godziny na dobę. W szpitalach nie ma nawet podstawowych leków np. środków znieczulających. Takie gesty solidarności z inicjatywy pana prezydenta Andrzeja Dudy za pośrednictwem pani minister Bogny Janke i pana ministra Adama Kwiatkowskiego to piękne gesty solidarności – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1473401200280317967

– Bejrut jest pełen dobrych słów o Polakach i o polskiej pomocy, zwłaszcza że na każdej paczce jest naklejona polska flaga i widnieje napis: Polska pomoc humanitarna. Wdzięczność dla Polaków od ok. 10 tys. rodzin, które otrzymują pomoc, płynie – dodał przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.     

https://twitter.com/PomocKosciolowi/status/1473397653966929936

W Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym Polacy zebrali na wsparcie dla Libanu 600 tys. euro. Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wysyła do Bejrutu kolejne transporty humanitarne. Na pokładzie wojskowego samolotu były leki, które można przechowywać bez lodówki, a także mleko w proszku i środki czystości. Produkty pochodzą od sponsorów, m.in. Grupy PKP, Polfy Tarchomin i PGD Polska. [więcej]

Minister w Kancelarii Prezydenta RP przypomniała, że współpraca Polski z Libanem trwa od kilku lat. Pomoc Polski dla Libanu jest organizowana od 9 lat – dodała.

– Przekazaliśmy już prawie 70 mln dolarów na pomoc dla Libanu. Władze Libanu są bardzo wdzięczne Polsce i polskim władzom za zaangażowanie. Nasze relacje są dobre i przyjazne. Może nie jesteśmy w stanie wyłożyć ogromnych sum na pomoc, natomiast nasza pomoc jest bardzo doceniana przez władze libańskie. Pan prezydent (Michel Aoun, prezydent Libanu – red.) mówił, że obecnie Liban najbardziej potrzebuje żywności, leków i pomocy w obszarze edukacji, by dzieci mogły chodzić do szkół, żeby mogły się uczyć. To samo potwierdził libański minister ds. społecznych, który mówił, że bardzo doceniają polską pomoc i że istotne jest to, żebyśmy tak pomagali, żeby te efekty trwały jak najdłużej. Z panem ministrem niedługo odbędzie się robocze spotkanie, w którym będą uczestniczyli przedstawiciele polskiej ambasady w Bejrucie i lokalne organizacje pozarządowe, i będą się zastanawiali nad formami pomocy, nad pomocą, która będzie najbardziej efektywna na miejscu – podkreśliła gość TV Trwam.

https://twitter.com/BognaJanke/status/1473246053822517252

– Podczas odbytych spotkań w Libanie wiele razy poruszano sprawę edukacji. To jest temat, który również nam, w Kancelarii Prezydenta RP, wydaje się ważny, ponieważ (tak jak powiedział ks. prof. Waldemar Cisło) dzieci pozbawione szkoły, tak naprawdę są pozbawione przyszłości, bo wychowują się na ulicy i mogą paść ofiarą terrorystów bądź mogą zostać wciągnięte przez terrorystów do współpracy, bo tam mogą znaleźć zainteresowanie i opiekę – podsumowała Bogna Janke.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl