fot. PAP/PIXSELL

Cukrzycy typu 2 możemy zapobiec

W Polsce 3 miliony osób choruje na cukrzycę. Aż 90 procent zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, której można zapobiegać. Nieleczona choroba prowadzi do zawału serca i udaru mózgu.

Cukrzyca typu 2 jest uznana za chorobę cywilizacyjną. Jeżeli pacjent zaniedba leczenie może ona doprowadzić do poważnych powikłań zagrażających jego zdrowiu i życiu. Co ciekawe, w większości przypadków możemy zapobiec cukrzycy.

– Można powiedzieć, że w 60 procentach to, czy zachorujemy na cukrzycę, czy nie, zależy od nas: od naszego stylu życia, istnienia nadwagi na skutek nadmiernego odżywiania się i braku ruchu – zwrócił uwagę prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii zwraca uwagę, aby nie lekceważyć cukrzycy typu 2, szczególnie teraz, podczas pandemii, i podjąć leczenie.

– Problemem cukrzycy typu 2 jest to, że cukier jest nieznacznie podwyższony, ale na tyle wysoki, że z jednej strony powoduje spustoszenie organizmu, ale z drugiej strony jest on nieodczuwalny przez pacjenta. Powoduje to, że chorzy często lekceważą zagrożenie – wskazał prof. Krzysztof Strojek.

Takie lekceważenie choroby może grozić naprawdę poważnymi konsekwencjami.

– Cukrzyca typu 2 grozi przede wszystkim powikłaniami sercowo-naczyniowymi, więc zawałem serca, śmiercią z powodu zawału serca, udarem mózgu, miażdżycą naczyń obwodowych, ale również uszkodzeniem wzroku, uszkodzeniem nerwów, czy zespołem stopy cukrzycowej, która stanowi zagrożenie amputacją – ostrzegł konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

Zdaniem lekarzy, cukrzycy typu 2 można zapobiec. Wiąże się ona z nadwagą i otyłością, dlatego powinniśmy dbać o należytą wagę ciała i systematyczną aktywność fizyczną, a przede wszystkim – badać się.

 – W związku z tym, że na początku cukrzyca nie daje żadnych dolegliwości, trzeba się regularnie badać, więc wykonać: badania laboratoryjne poziomu cukru we krwi, cholesterolu, poziomu kreatyniny, badanie moczu, morfologii, zmierzyć ciśnienie i zważyć się – podkreślił prof. Krzysztof Strojek.

Więcej informacji na temat cukrzycy typu 2, m.in. jadłospis dla diabetyków oraz informacje na temat diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej, leczącej z cukrzycy, a także obszerny wywiad z prof. Krzysztofem Strojkiem, znajdziemy w styczniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który trafił do sprzedaży.

– Podejmujemy temat cukrzycy typu 2. Eksperci podają najskuteczniejsze sposoby obrony przed tą rzeczywistą epidemią XXI wieku. Warto podjąć wyzwanie i wyleczyć tę groźną chorobę. Nasza fizjoterapeutka, Marzena Kociuba, omawia aktywności, które pomogą nam zyskać kondycję, zadbać o zdrowie i urodę. Zbigniew Tomasz Nowak przybliża roślinę, która na nowo podbija medycynę – rumianek. Radzi, by w trwającym dorocznym sezonie infekcyjnym przyrządzić z niej specyfik na odporność i stany lękowe – wskazała Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.  

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl