fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] M. Zwiercan o polityce rządu wobec osób starszych: „Osoby młode biegną szybciej, ale to starzy znają drogę” – z doświadczenia seniorów musimy korzystać

Obniżenie wieku emerytalnego z 67 lat na 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podniesienie najniższej emerytury do 1100 zł, dodatek godnościowy dla osób represjonowanych, „Senior plus”, „Opieka 75 plus”, „Leki 75 plus” czy matczyne emerytury – to działania rządu Zjednoczonej Prawicy w ramach polityki społecznej wobec osób starszych. O programach wspierających seniorów mówiła Małgorzata Zwiercan, przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, podczas „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Małgorzata Zwiercan zwróciła uwagę na szeroki wachlarz działań podejmowanych przez obecny rząd na rzecz osób starszych.

– Pan premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „osoby młode biegną szybciej, ale to starzy znają drogę”. Z tego doświadczenia i wiedzy powinniśmy korzystać. Jeżeli mówimy o programach rządu Zjednoczonej Prawicy wobec osób starszych, to przede wszystkim musimy powiedzieć o obniżeniu wieku emerytalnego z 67 lat na 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To również podniesienie najniższej emerytury do 1100 zł. Oczywiście wiemy, że jest to jeszcze na pewno zbyt mało, że oczekiwania osób starszych są na pewno dużo większe, ale to są początki. Polityka społeczna wobec osób starszych, tych, które działały na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, to także np. ustawa dezubekizacyjna, którą Sejm uchwalił w 2016 roku oraz dodatek godnościowy ponad 400 zł dla osób, które mają status działacza lub osoby represjonowanej – wyliczała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Wśród dużych projektów, które zostały wprowadzone przez obecny rząd znajduje się „Emerytura plus”.

– Mamy nadzieję, że „Emerytura plus” będzie na kolejne lata. Premier Mateusz Morawiecki powiedział ostatnio, że nowa kadencja, jeżeli tylko będziemy rządzić, pozwoli nam na jeszcze większą pomoc właśnie osobom starszym – mówiła gość „Aktualności dnia”.

Małgorzata Zwiercan podkreśliła, że bardzo duże pieniądze zostały także przeznaczone na program Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) – 40 mln zł rocznie. Ponadto, na wieloletni program „Senior plus” przeznaczono budżet 80 mln zł, a na program „Opieka 75 plus” ponad 57 mln zł.

Należy jeszcze wspomnieć program „Leki 75 plus”.

– W 2018 r. na liście leków refundowanych było ponad 2 tys. pozycji, zostało zrealizowanych 21 mln recept z kodem uprawniającym „S” na kwotę 693 mln zł. Na 2019 r. w programie przeznaczono ponad 733 mln zł. To pieniądze, które zostają w portfelu osób starszych. Już teraz osoby starsze nie odchodzą od okienek z apteki bez wykupywania leków. Poprawia się także zdrowie naszych seniorów w związku z tym, że ci, co muszą zażywać leki, to dzisiaj są prawidłowo leczeni – akcentowała przewodnicząca.

Gość Radia Maryja mówiła, że na pewno będą także przygotowywane przyjazne rozwiązania dla gospodarstw jednoosobowych, w których budżet bardzo często jest niski, gdy osoba starsza zostaje sama.

Cała rozmowa z przewodniczącą Małgorzatą Zwiercan dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl