fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] M. Woś o próbie desakralizacji krakowskiego kościoła: Jest to atak prawny na miejsca kultu pod pretekstem uporządkowania spraw właścicielskich

Ponad 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce, polskiej państwowości związanej z chrześcijaństwem, ale też ducha narodu, który opiera się na myśli i etyce chrześcijańskiej, na naszym wspólnym wyznaniu. To musi być brane pod uwagę. Jeszcze niedawno był szereg nieakceptowalnych ataków na świątynie, które były krytykowane od prawa do lewa, a tutaj mamy do czynienia ze swego rodzaju przemocą prawną. Jest to atak prawny na miejsca święte, miejsca kultu, pod pretekstem uporządkowania spraw właścicielskichpodkreślił Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie przeszedł na własność miasta i są plany, aby dokonać desakralizacji obiektu [więcej].  

Krakowska świątynia pełniła funkcję kaplicy Szpitala Uniwersyteckiego, ale placówka służby zdrowia przeniosła się do Prokocimia; zmianie ulegnie więc przeznaczanie obiektu.

Wieloletni prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski przedstawił projekt zagospodarowania przestrzennego działek związanych z dawnym Szpitalem Uniwersyteckim, który wyprowadził się do nowej siedziby. W ramach projektu zagospodarowania przestrzennego w jego pierwotnych wersjach było ujęte, że budynek jest przeznaczony na zabudowę usługową związaną z kultem religijnym i to hasło związane z kultem religijnym jest kluczowe, bowiem w kolejnych wersjach przedstawionego projektu te wyrazy zniknęły – wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości.

Kościół służy wiernym blisko 350 lat. Niepokojąca – zdaniem polityka – jest również kolejna uchwała prezydenta Krakowa.

Prezydent przedstawił inny projekt uchwały, gdzie proponuje włączenie terenu, nieruchomości dawnego szpitala do miejskiej spółki, czyli chce aportem wrzucić do miejskiej spółki, nie wydzielając budynku kościoła, tylko cały teren traktuje tak samo – dodał.

Wiceszef resortu sprawiedliwości odniósł się również do argumentu niektórych środowisk, że Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1222 dopuszcza desakralizację miejsc kultu.

Nie mówią jednak o tym, że jest szereg zastrzeżeń i że kanon dotyczy raczej przypadków wojny, zniszczenia świątyni i wówczas miejsce święte się desakralizuje. W kanonie wprost jest zapisane, że jeżeli zarządca nie będzie w stanie ponieść remontów czy zadań związanych z odbudową kościoła, to można dokonać tego czynu – wskazał gość Radia Maryja.

Świątynia jest wpisana do rejestru zabytków.

– Oczywiście są zapewnienia, że miejsce pozostanie nienaruszone, ale my nie chcemy muzeów ateizmu, bo tak było w czasach komuny, teraz świątynia ma cały czas rzesze wiernych. Ponad tysiąc osób tworzy duszpasterstwo, wspólnotę w liturgii łacińskiej. W niedzielę kościół jest pełen wiernych. Okazuje się, że żywa, prężna wspólnota miałaby stracić miejsce, dlatego że ten teren mógłby być sprzedany – podkreślił Michał Woś.

Polityk zaapelował, aby zatrzymać precedens usunięcia zapisu dotyczącego  przeznaczenia budynku do celów kultu religijnego.

– Jeszcze w tym tygodniu i na początku następnego jest czas na zgłaszanie uwag do miejscowego planu zagospodarowania. Każdy może się zaangażować, zainteresować, zgłosić uwagę, że nie akceptuje stanu rzeczy. Wystarczy napisać do prezydenta miasta Krakowa, Urzędu Miasta Krakowa. Ja również taką interwencję zgłosiłem – poinformował wiceminister.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że jest to przede wszystkim uderzenie w naszą chrześcijańską  tożsamość.

Ponad 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce, polskiej państwowości związanej z chrześcijaństwem, ale też ducha narodu, który opiera się na myśli i etyce chrześcijańskiej, na naszym wspólnym wyznaniu. To musi być brane pod uwagę. Jeszcze niedawno był szereg nieakceptowalnych ataków na świątynie, które były krytykowane od prawa do lewa, a tutaj mamy do czynienia ze swego rodzaju przemocą prawną. Jest to atak prawny na miejsca święte, miejsca kultu, pod pretekstem uporządkowania spraw właścicielskich – podsumował polityk.

Całą rozmowę z Michałem Wosiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj