fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Wójcik: Przez wiele lat Polska błędnie prowadziła politykę historyczną i teraz płacimy za to cenę

W ostatnim czasie jest coraz więcej prób zakłamywania historii. Niektóre środowiska i podmioty starają się przedstawiać nas nie jako ofiarę, ale agresora. W życiu byśmy nie pomyśleli, że coś takiego może mieć miejsce, ale to się dzieje. Przez wiele lat Polska błędnie prowadziła politykę historyczną i teraz płacimy za to cenę – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Odżyły ponowne dyskusje na temat odzyskania od Niemiec reparacji za szkody wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej. Jak podkreślił Michał Wójcik, Polska nigdy nie zrzekła się reparacji od Niemiec.

Podaje się przykład lat 50’, kiedy to niby były podpisywane jakieś umowy. Odbywało się to jednak w dziwnych okolicznościach. Kiedyś miałem okazję wgłębiać się w ten temat. Ale my się tych roszczeń nigdy nie zrzekliśmy. Polska nigdy nie otrzymała takich pieniędzy, jakie otrzymać powinna. Na terenie naszego kraju prowadzone były działania wojenne, które skutkowały śmiercią wielu milionów ludzi i potwornymi zniszczeniami. Każdy z nas doskonale to wie – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Ten temat nie jest zamknięty i Polska ma prawo domagać się odszkodowań – dodał.

Ktoś może oczekiwać od nas stwierdzenia, że wszystko jest ok, że wszystkie rachunki są wyrównane, że nie ma żadnego problemu, ale oczywistym jest, że ten problem istnieje. Ten problem nie dotyczy jedynie Polski, ale również innych krajów europejskich – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

To nie my wywołaliśmy wojnę i nie my byliśmy agresorem, ale byliśmy ofiarą i musimy to ciągle powtarzać – wskazał Michał Wójcik.

W ostatnim czasie jest coraz więcej prób zakłamywania historii. Niektóre środowiska i podmioty starają się przedstawiać nas nie jako ofiarę, ale agresora. W życiu byśmy nie pomyśleli, że coś takiego może mieć miejsce, ale to się dzieje – pokreślił wiceszef resortu sprawiedliwości.

Przez wiele lat Polska błędnie prowadziła politykę historyczną i teraz płacimy za to cenę – dodał.

Sprawa roszczeń to jedna kwestia, ale jest jeszcze kolejna – prawa do odszkodowań na rzecz osób fizycznych, których nieruchomości zostały przejęte przez władze komunistyczne po 1944 r. – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Te roszczenia są wysuwane przez niektóre środowiska. Chodzi o kwestie nacjonalizacji różnych nieruchomości już po wojnie w Polsce, kwestie dotyczące konsekwencji prawnych związanych z nabyciem spadku – powiedział Michał Wójcik.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Michała Wójcika można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj