fot. gov.pl

[TYLKO U NAS] M. Romanowski: Konwencja Stambulska to „koń trojański”

Konwencja Stambulska to „koń trojański” – na zewnątrz wydaje się, że to jest podarunek dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a w rzeczywistości (…) wprowadza się do naszego systemu prawnego rozwiązania, ideologie, które są sprzeczne z naszą tradycją i przede wszystkim z naszym porządkiem konstytucyjnym – zwrócił uwagę dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Na łamach „Naszego Dziennika” ukazała się rozmowa z dr. Marcinem Romanowskim na temat Konwencji Stambulskiej, który podkreśla, że Polska powinna wypowiedzieć ten dokument. Artykuł nosi tytuł „Musimy chronić naszą tożsamość” i dostępny jest [tutaj]. 

Konwencja Stambulska – zdaniem gościa „Aktualności dnia” – z jednej strony mówi o tym, że ofiary przemocy powinny być chronione, ale niektóre jej zapisy idą w różnych kierunkach godzących w wartości chrześcijańskie.

– Konwencja stambulska w swych celach stricte prawnych jest jak najbardziej akceptowalna i godna pochwały, bo ona mówi o konieczności przeciwstawiania się, zwalczania przemocy – w szczególności wobec kobiet i najsłabszych – i przemocy domowej. Tutaj w stu procentach oczywiście jest zgoda, ale – i to jest właśnie ten bardzo istotny problem – Konwencja zawiera bardzo szkodliwe postulaty w warstwie aksjologicznej, ideologicznej. Jest w rzeczywistości manifestem o charakterze neomarksistowskim – zaznaczył dr Marcin Romanowski.

Wiceminister sprawiedliwości zauważył, że Konwencja Stambulska „z punktu widzenia efektywności fałszywie diagnozuje przyczynę przemocy”.

– Mówi o źródłach, uwarunkowaniach związanych z tzw. płcią społeczno-kulturową, czyli kluczowe pojęcie dla ideologii gender, które naszym zdaniem jest fałszem – nie ma czegoś takiego jak płeć społeczno-kulturowa, a tym bardziej nie jest ona źródłem przemocy, ponieważ źródłem przemocy, przemocy domowej jest alkohol, narkotyki, hazard, różnego rodzaju uzależnienia, więc tutaj tkwi problem – wskazał polityk.

– Konwencja Stambulska to „koń trojański” – na zewnątrz wydaje się, że to jest podarunek dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a w rzeczywistości (…) wprowadza się do naszego systemu prawnego rozwiązania, ideologie, które są sprzeczne z naszą tradycją i przede wszystkim z naszym porządkiem konstytucyjnym. (…) Pod płaszczykiem rozwiązań chroniących osoby pokrzywdzone przestępstwem wprowadza ideologie – zwrócił uwagę dr Marcin Romanowski.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało tzw. ustawę antyprzemocową, której celem jest natychmiastowe izolowanie sprawców przemocy domowej od ich ofiar.

– Nasze rozwiązania krajowe, szczególnie teraz po uchwaleniu ustawy, która wprowadza natychmiastowy nakaz policyjny, są bardzo dobre. Myślę, że nakaz policyjny sytuuje Polskę w grupie kilkunastu krajów, gdzie te rozwiązania są naprawdę na najwyższym poziomie i to są realne działania. (…) Ta Konwencja powinna być wypowiedziana, bo nie jest z punktu widzenia prawnego niezbędna czy potrzebna, bo nasze rozwiązania krajowe niejednokrotnie proponują wyższy standard ochrony – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z dr. Marcinem Romanowskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl