fot. TT/Monika Przeworska

[TYLKO U NAS] M. Przeworska o podpisaniu ustawy w sprawie rolniczego handlu detalicznego: Każda inicjatywa, która może przyczynić się do tego, że rolnicy zaczną więcej zarabiać, jest bardzo korzystna i potrzebna

Każda inicjatywa, która może przyczynić się do tego, że rolnicy zaczną więcej zarabiać, jest bardzo korzystna i potrzebna. Świeżo podpisana ustawa, która wchodzi w życie, jest bardzo dobrym prognostykiem. Mam nadzieję, że będzie więcej inicjatyw związanych z coraz większą ilością gospodarstw działających w ramach rolniczego handlu detalicznego. Niestety jest to tylko ziarenko w morzu potrzeb. Nie każde gospodarstwo może sięgnąć po to rozwiązanie, dlatego że jeśli ktoś chce stać się rolnikiem korzystającym z rolniczego handlu detalicznego, to dość sporą część energii i pracy musi włożyć w chociaż minimalne przetwórstwo – powiedziała Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie rolniczego handlu detalicznego. Do nowych przepisów odniosła się Monika Przeworska.

– Czasy na wsi są bardzo trudne. Każda inicjatywa, która może przyczynić się do tego, że rolnicy zaczną więcej zarabiać, jest bardzo korzystna i potrzebna. Świeżo podpisana ustawa, która wchodzi w życie, jest bardzo dobrym prognostykiem. Mam nadzieję, że będzie więcej inicjatyw związanych z coraz większą ilością gospodarstw działających w ramach rolniczego handlu detalicznego – mówiła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

– Niestety jest to tylko ziarenko w morzu potrzeb. Nie każde gospodarstwo może sięgnąć po to rozwiązanie, dlatego że jeśli ktoś chce stać się rolnikiem korzystającym z rolniczego handlu detalicznego, to dość sporą część energii i pracy musi włożyć w chociaż minimalne przetwórstwo. Nie każde gospodarstwo jest w stanie wygospodarować na to czas. Bardzo duża część gospodarstw funkcjonujących w Polsce jest gospodarstwami produkującymi na rynek – dodała.

Negatywnie na dochodowość gospodarstw rolnych wpływa także galopująca inflacja.

– Inflacja rośnie szybko, ale jeszcze szybciej rosną ceny środków do produkcji. Problem jest globalny, niemniej musimy patrzeć na to, co dzieje się w Polsce. Z rolniczego punktu widzenia skutki tego, że obserwujemy bardzo drastyczny wzrost cen gazu ziemnego, przede wszystkim są widoczne poprzez dramatycznie rosnące ceny nawozów – podkreśliła gość Radia Maryja.

Monika Przeworska odniosła się także do wpływu Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55.

– Możemy stać i mówić, że nam się to nie podoba, przestrzegając przy okazji, że jeśli wprowadzimy w życie Europejski Zielony Ład w rolnictwie i pakiet Fit for 55, to będzie bardzo źle (…). Oba projekty są bardzo tożsame w skutkach, czyli wpłyną bardzo negatywnie na niemalże każdą grupę społeczną. Samo mówienie jednak nie wystarczy. To właśnie dlatego powstał projekt EUnited Agri, który powołaliśmy do życia w ubiegłym roku. Na chwilę obecną w platformie jest 13 państw, a cały czas rozmawiamy z kolejnymi. To państwa, które tak samo patrzą na to, co dzieje się z Komisją Europejską i co robi Unia Europejska – zaznaczyła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

– Jeśli rolnicy będą walczyć sami, to przegrają. Trzeba mieć świadomość, że bez rolników nie będzie żywności, a bez żywności nie będzie przyszłości. Jeśli konsumenci nie zrozumieją, że to w ich interesie jest stanie po stronie rolników, to niestety wygrać będzie bardzo ciężko – podsumowała Monika Przeworska.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Moniki Przeworskiej można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl