fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Przeworska: Dotychczas nie dbaliśmy o to, aby być obszarem, który będzie bezpieczny żywnościowo, militarnie czy energetycznie. To, co teraz widzimy, jest pokłosiem bardzo źle prowadzonej polityki

Dotychczas nie dbaliśmy o to, aby być obszarem, który będzie bezpieczny żywnościowo, militarnie czy energetycznie. To, co teraz widzimy, jest pokłosiem bardzo źle prowadzonej polityki. Powinniśmy zacząć głośno mówić o tym, co zrobić, aby bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce i Europie było zachowane. Uważam, że powinniśmy wychodzić od siebie i skupić się przede wszystkim na własnych interesach. Jeśli Polska chce zatem uzyskać bezpieczeństwo żywnościowe, musi skoncentrować się na tym, jak dobrze prowadzić politykę rolną – powiedziała Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w programie „Wieś – to też Polska” na antenie TV Trwam.

Jeszcze do niedawna bolączką polskich rolników były unijne plany dotyczące zielonych ładów. [czytaj więcej]  Sytuacja stała się jeszcze bardziej nieprzystępna po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

– Sytuacja, w jakiej się znajdujemy, drastycznie różni się od naszych rozmów, które miały miejsce przed 24 lutym bieżącego roku. Sytuacja geopolityczna na całym świecie diametralnie się zmieniła. Ostatnie dziesięciolecia żyliśmy w fali pokoju. Myślę, że przyzwyczailiśmy się do bardzo cieplarnianego życia i zapomnieliśmy, jak ważne są trzy filary bezpieczeństwa, wśród których jest bezpieczeństwo żywnościowe. Niestety bezpieczeństwo żywnościowe od lat było spychane na margines. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, iż żywności w sklepach, na targach jest bardzo dużo – mówiła Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej .

https://twitter.com/PrzeworskaNika/status/1520013303858278401

Rosyjska agresja pokazała, że cywilizowany świat (zwłaszcza Europa) popełnił wiele błędów w relacjach z Władimirem Putinem.

– Dotychczas nie dbaliśmy o to, aby być obszarem, który będzie bezpieczny żywnościowo, militarnie czy energetycznie. To, co teraz widzimy, jest pokłosiem bardzo źle prowadzonej polityki. Powinniśmy zacząć głośno mówić o tym, co zrobić, aby bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce i Europie było zachowane. Uważam, że powinniśmy wychodzić od siebie i skupić się przede wszystkim na własnych interesach. Jeśli Polska chce zatem uzyskać bezpieczeństwo żywnościowe, musi skoncentrować się na tym, jak dobrze prowadzić politykę rolną, która ma bezpośrednie przełożenie na to, jak wygląda polskie rolnictwo. Chodzi o to, aby polskie gospodarstwa mogły się rozwijać i produkować, ale żeby produkcja była dla nich opłacalna. Coraz częściej stoi to pod dużym znakiem zapytania – podkreśliła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Marek Miśko z Fundacji Polska Ziemia  zwrócił z kolei uwagę, że istotne są również przepływy towarowe.

– Mam na myśli możliwość transportowania towarów, czyli z jednej strony importowania, a z drugiej strony eksportowania. Ukraina, która przez setki lat uchodziła za spichlerz Europy, w tym roku nie wyprodukuje tyle, ile by chciała (…). Być może Polsce, Europie nie grozi głód jako taki, ale żywność absolutnie będzie droga – wskazał Marek Miśko.

Gość TV Trwam podkreślił, iż w ostatnich latach nasiliła się kampania nienawiści wobec tego, co polskie.

– Od kilku lat trwa kampania zohydzania i budowania nienawiści wobec dwóch filarów. Pierwszym z nich jest polska obronność. Kiedy tylko powstał pomysł stworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej , natychmiast wylał się wielki hejt przeciwko młodym Polakom, którzy chcieli się szkolić, aby móc być lepiej przygotowanym do obrony Ojczyzny. Widzieliśmy obrażanie w internecie, prasie niemieckojęzycznej. Widać, że pomysł ich zabolał, bo jak Niemców i Rosjan coś boli, to mówią o tym za pomocą aktorów, celebrytów, dziennikarzy, których przeszłość jest nam od dawna znana – oznajmił.

– Drugim z filarów są rolnicy. Epitety, z którymi musieli się spotykać polscy rolnicy, nie są do powtórzenia. Trzeba zwrócić uwagę, w jaki sposób celebryci od mordowania nienarodzonych dzieci, bo to jest jedna klika, wypowiadali się przeciwko polskiej Straży Granicznej, która broniła granic przed najazdem nielegalnej migracji z Białorusi – dodał Marek Miśko.

Istotnym elementem infrastruktury bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo energetyczne. Smutnym elementem europejskiego planu stał się gazociąg Nord Stream 2 .

– Niech Państwo nie wierzą nikomu, kto powie, że Niemcy zrezygnowali z tej inwestycji i Nord Stream 2 będzie rurą na dnie Bałtyku, która będzie rdzewiała. Oczywiście, że gaz popłynie, bo ludzie mają krótką pamięć, a każda wojna się kiedyś kończy. II wojna światowa też się zakończyła i im dalej, tym pojawia się więcej bohaterów i kłamstw. Dzisiaj cały świat przecież sądzi, włącznie z głupiutką dziennikarz z CNN, która rozmawiała z naszym prezydentem, że to Polska wywołała wojnę i budowała obozy koncentracyjne. Tak samo będzie z Rosją i Niemcami – podsumował przedstawiciel Fundacji Polska Ziemia.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl