[TYLKO U NAS] M. Ochman: Państwo przez ostatnie 20 lat odwróciło się od pracowników służby zdrowia

Państwo polskie przez ostatnie 20 lat odwróciło się od pracowników służby zdrowia i systemu opieki zdrowotnej. Uporządkowanie tej „stajni Augiasza” wymaga jednego podstawowego kroku: przyjęcia zwiększenia roli państwa – podkreśliła Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał w środę nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych [czytaj więcej]. Maria Ochman zaznaczyła, że ta ustawa powstawała 20 lat.

– Ubolewam, że w zeszłym roku nie udało się nam przekonać polityków Prawa i Sprawiedliwości do tego, aby wnieść stosowną poprawkę tak, aby ta ustawa od razu mogła dotyczyć pracowników medycznych i niemedycznych. Pracownicy szpitala tworzą zespół. Nikt nie neguje kierowniczej roli lekarza czy pielęgniarki, którzy cały czas są przy pacjentach, ale trzeba również pamiętać o pracownikach, których nie widać, a bez których pracy świadczenie nie byłoby możliwe. Podpisana wczoraj nowelizacja, kropka nad „i”, którą postawił prezydent, daje nadzieję, że ci inni pracownicy również będą mieli szansę na wzrost najniższych wynagrodzeń (…). Co więcej, nasze wynagrodzenia nie będą już odnoszone do płacy minimalnej, ale do średniej krajowej. Jeśli średnia krajowa będzie rosła, to również będą rosły wynagrodzenia (…). Ustawa jest rodzajem sprawiedliwości, która już dawno powinna się dokonać – oznajmiła przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Gość Radia Maryja wskazała, iż nagminnie łamane są przepisy prawa pracy, a pracownicy bardzo często kredytują szpitale, gdyż groziło im przekształcanie w spółki prawa handlowego.

– Uporządkowanie tej „stajni Augiasza” wymaga jednego podstawowego kroku: przyjęcia zwiększenia roli państwa, które przez ostatnich 20 lat odwróciło się od pracowników służby zdrowia, odwróciło się również od systemu opieki zdrowotnej zrzucając to albo na „niewidzialną rękę rynku”, albo na rozwiązania, które podejmowali dyrektorzy stosując często „prawo dżungli”. Najwyższy czas, by państwo przyjmując odpowiedzialność stało się nie tylko miejscem dialogu, ale również przyjęło odpowiedzialność za te rozwiązania – podsumowała przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

Cała rozmowa z Marią Ochman dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl