fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Zatrzymaliśmy wyprzedaż spółek Skarbu Państwa

W pierwszej kolejności zatrzymaliśmy wyprzedaż spółek. Wprowadziliśmy przepisy, które chronią spółki przed wyprzedażą w perspektywie długofalowej. Wprowadziliśmy wzmocniony nadzór premiera nad spółkami, które funkcjonują pod nadzorem poszczególnych ministrów. Wprowadziliśmy kategorię spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa – powiedział o działaniach rządu Zjednoczonej Prawicy na rzecz spółek Skarbu Państwa w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Radia Maryja poseł PiS Maciej Małecki.

Zbliżające się wybory będą – zdaniem posła PiS Macieja Małeckiego – kluczowe w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Spółki Skarbu Państwa są między innymi narzędziem rządu do realizacji polityki w poszczególnych sektorach gospodarki. Potrzebujemy silnych spółek energetycznych. Energia w każdy kraju to siła, moc i bezpieczeństwo. Potęgi gospodarcze doskonale to rozumieją, ale rozumie to też Rosja, która uczyniła z energii narzędzie swojej polityki zagranicznej. Rozumie to też środowisko PiS. Dlatego tak bardzo zabiegamy o to, by wybić się w tej dziedzinie na niezależność, bo kraje, które nie mają alternatywy są niezwykle podatne na dyktat zakręconego kurka – podkreślił poseł PiS Maciej Małecki.

– Żeby to realizować potrzeba sprawnych polityków, twardych negocjatorów, którzy będą bronili polskiej racji stanu i nie tylko będą chcieli bronić polskiej racji stanu, ale będą mieli ku temu doświadczenie i wiedzę. W nadchodzących wyborach zdecydujemy, kto usiądzie do rozmów w tym zakresie – wskazał przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Rząd wprowadził przepisy dotyczące ochrony najważniejszych spółek Skarbu Państwa, chcąc w ten sposób uniezależnić Polskę od dostaw energii z Rosji.

– W pierwszej kolejności zatrzymaliśmy wyprzedaż spółek. Wprowadziliśmy przepisy, które chronią spółki przed wyprzedażą w perspektywie długofalowej. Wprowadziliśmy wzmocniony nadzór premiera nad spółkami, które funkcjonują pod nadzorem poszczególnych ministrów. Wprowadziliśmy kategorię spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Wybraliśmy około 30 spółek, w których kluczowe decyzje dotyczące większych ruchów majątkowych wymagają kontrasygnaty premiera. Wprowadziliśmy też listę spółek, których akcji nie można sprzedać. Na tej liście znajduje się 29 podmiotów – zaznaczył Maciej Małecki.

Całość audycji „Rozmowy Niedokończone” można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj