fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Totalna opozycja straszy Polaków, a ja uspokajam – ceny prądu nie wzrosną

Chronimy Polaków przed wzrostem cen prądu, jaki dotyka wiele krajów Europy. Polska jest tutaj wyjątkiem. Przygotowaliśmy dobry mechanizm, który szerokim parasolem ochronił polskich odbiorców przed podwyżkami cen energii elektrycznej – zaznaczył Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Sejmie odbędzie w czwartek głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o cenach prądu. Przewiduje on, że ceny dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego szpitali, mikro- i małych firm zostaną zamrożone na poziomie z czerwca ubiegłego roku. [czytaj więcej]  Totalna opozycja od końca 2018 roku straszy społeczeństwo, mówiąc, iż obecni rządzący wprowadzą tak wysokie podwyżki opłaty za prąd, że zostaną zrujnowane budżety polskich rodzin.

– Totalna opozycja straszy Polaków, a ja uspokajam: ceny prądu nie wzrosną. Chronimy Polaków przed wzrostem cen prądu, jaki dotyka wiele krajów Europy. To jest rzecz niezależna od rządzących. Powodem wzrostu cen energii elektrycznej jest drastyczny skok uprawnień do emisji węgla. Jedno świadectwo uprawniające do wyemitowania jednej tony dwutlenku węgla 1,5 roku temu kosztowało 5 euro, a na jesieni 2018 r. to już było 25 euro. 5-krotny wzrost skutkował wzrostem cen, który uderzył wiele krajów Europy. Polska jest tutaj wyjątkiem. Przygotowaliśmy dobry mechanizm, który szerokim parasolem ochronił polskich odbiorców przed podwyżkami cen prądu – mówił Maciej Małecki.

Przewodniczący komisji zwrócił uwagę, iż zabezpieczenie Polaków przed wzrostem cen energii elektrycznej jest procesem.

– Zareagowaliśmy bardzo szybko. 28 grudnia ub.r. przyjęliśmy ustawę zabezpieczającą gospodarstwa domowe polskich przedsiębiorców przed wzrostem cen prądu. Ceny prądu nie wzrosły. W lutym była nowelizacja tej ustawy. W międzyczasie minister energii był w stałym dialogu z Komisją Europejską (…). Przekonywaliśmy do naszych rozwiązań, wyjaśnialiśmy rozwiązania, które chronią polskie kieszenie. Efektem tego są m.in. zapisy ustawy, którą przyjmujemy, którą przepracowaliśmy w środę w komisji energii i Skarbu Państwa. Opozycja chce odrzucenia tego projektu. My się na to nie zgadzamy, ponieważ uważamy, że Polacy powinni być zabezpieczeni przed wzrostem cen energii elektrycznej (…). Jestem przekonany, że w czwartkowym wieczornym bloku głosowań ta ustawa zostanie przyjęta i będziemy mogli ten projekt skierować do Senatu, a następnie pod podpis prezydenta Andrzeja Dudy – wskazał gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z przewodniczącym Maciejem Małeckim dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj