fot. PAP/Łukasz Gągulski

PKP Intercity inwestuje w pociągi

Po polskich torach będzie jeździć dwa razy więcej pociągów.  PKP Intercity planuje innowacyjne zmiany, w ramach których zwiększy liczbę kursujących pociągów, poprawi komfort i szybkość jazdy. Kwota planowanych inwestycji do 2030 roku wyniesie ok. 27 mld złotych.

W 2022 roku koleją podróżowało ponad 342 mln pasażerów, czyli o 97 mln więcej niż rok wcześniej. Wzrost liczby pasażerów pociąga za sobą konieczność dużych inwestycji – wskazuje Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

– Polacy chcą korzystać z kolei i robią to, jeżeli mają dobrą ofertę – podkreślił  polityk w rozmowie z Newseria Biznes.

Na zmianach skorzystają pasażerowie. Pojawią się nowoczesne wagony, skróci się również czas jazdy. Do 2030 roku standardem mają się stać podróże z prędkością 160-250 km/h.

– 2,5 tys. nowoczesnych wagonów, w tym 1 tys. całkowicie nowych i 1,5 tys. zmodernizowanych do najwyższych standardów, a także kilkaset nowoczesnych lokomotyw, zespoły trakcyjne, zestawy push-pull. To będą też inwestycje w zaplecze techniczne do obsługi zwiększającego się taboru – wskazał Maciej Małecki.

Normą będzie klimatyzacja, gniazdka elektryczne, dostęp do usług gastronomicznych i internet. Nowe pojazdy będą też dostosowane do potrzeb podróżujących z dziećmi i osób niepełnosprawnych.

– Ostatnie lata to intensywne przywracanie tras kolejowych i otwieranie nowych. Siatka połączeń PKP Intercity mocno się zwiększyła i cały czas w tym kierunku idziemy. Im więcej nowych wagonów, lokomotyw i im bardziej poszerza się tabor, tym można otwierać więcej połączeń kolejowych – zauważył rozmówca Newseria Biznes.

Planowane jest m.in. rozszerzenie oferty połączeń międzynarodowych w kierunkach zachodnim, wschodnim i południowym, a także wprowadzenie stałego przejrzystego rozkładu jazdy.

– Dzisiejsze prace za kilka lat przyniosą dobry efekt w postaci jeszcze większego usprawnienia polskiej kolei – zapewnił Maciej Małecki.  

Według planów w 2030 roku PKP Intercity przewiezie ponad 88 mln pasażerów i będzie uruchamiać prawie dwa razy więcej pociągów niż obecnie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl