fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Połączenie Orlenu z Lotosem będzie korzystne dla odbiorców detalicznych, dla całej gospodarki i dla samego koncernu

Połączenie Orlenu z Lotosem będzie korzystne zarówno dla odbiorców detalicznych, dla całej gospodarki, ale także dla samego koncernu, który będzie miał silniejszą pozycję w negocjacjach z dostawcami – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Maciej Małecki, wiceminister w resorcie aktywów państwowych.

Maciej Małecki zwrócił uwagę, że trwają rozmowy o połączenie współpracy spółek państwowych.

– Takim sztandarowym przykładem jest projekt połączenia naszych championów paliwowych Orlenu i Lotosu. Jesteśmy chyba ostatnim takim dużym krajem, w którym dwa koncerny, mające wspólnego właściciela, czyli polskie państwo, rywalizują ze sobą. Inne kraje, inne koncerny już dawno przeszły tę drogę. Takim bliskim nam jest przykład Węgier – powiedział wiceminister.

– Dzisiaj w Polsce mamy sytuację taką, że Orlen i Lotos, mimo że kluczowe decyzje właścicielskie są w rękach Skarbu Państwa, chcąc nie chcąc rywalizują ze sobą. Orlen i Lotos konkurują ze sobą. Kierowca, który tankuje na Orlenie nie tankuje w tym momencie na Lotosie i odwrotnie. Chcemy, żeby Orlen i Lotos stanowiły jeden silniejszy podmiot – podkreślił.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że posłowie opozycji chcą utrzymać aktualną sytuację i nie chcą połączenia tych obu spółek. Straszą, że Polsce grozi monopol – dodał.

– Połączenie tych dwóch koncernów będzie korzystne zarówno dla odbiorców detalicznych, dla całej gospodarki, ale także dla samego koncernu, który będzie miał silniejszą pozycję w negocjacjach z dostawcami. Poczynając od dostawców ropy poprzez dostawców innych usług, innych dóbr. To jest takie rozsądne zarządzanie majątkiem narodowym – wyjaśnił Maciej Małecki.

Wiceminister w resorcie aktywów państwowych podkreślił, że w ostatnich latach Orlen wypracował rekordowe zyski.

– Orlen przez trzy i pół roku rządów Prawa i Sprawiedliwości zarobił siedem razy więcej czystego zysku niż przez osiem lat rządów Platformy i PSL-u. Trzy i pół roku rządów Prawa i Sprawiedliwości to jest 21 mld zł zysku Orlenu. 8 lat czasów Platformy i PSL-u to są trzy mld zł – zaakcentował.

Maciej Małecki wskazał, że można wymieniać wiele spółek Skarbu Państwa, które w całości albo w części były wyprzedawane wtedy, kiedy poprzednim rządom brakowało pieniędzy i zasypywali dziury budżetowe wyprzedawaniem dóbr narodowych.

– My z tym skończyliśmy. Wzmocniliśmy – to też chcę bardzo mocno podkreślić – ochronę majątku narodowego. Bowiem ustawa o zasadach zarządzania majątkiem narodowym, którą przyjęliśmy w grudniu 2016 r., zabezpiecza najważniejsze polskie spółki przed wyprzedażą. Jest tworzona lista spółek istotnych dla polskiej gospodarki, których akcje nie mogą być sprzedane, to są spółki energetyczne, to są spółki wojskowe, to są spółki przemysłowe, szereg podmiotów, których akcji nie wolno sprzedać – podsumował gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z Maciejem Małeckim, wiceministrem w resorcie aktywów państwowych, z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl