fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Cały czas jesteśmy na drodze budowania najskuteczniejszego, najbardziej efektywnego modelu nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa

Cały czas jesteśmy na takiej drodze budowania najskuteczniejszego, najbardziej efektywnego modelu nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. Takim mottem przewodnim naszych poprzedników, czy to z Platformy, z PSL czy SLD, była wyprzedaż majątku narodowego – podkreślał Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, w środowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

Ministerstwo Aktywów Państwowych powołało specjalną komisję, której zadaniem ma być przygotowanie reformy przepisów dotyczących nadzoru właścicielskiego. [czytaj więcej] Kodeks spółek handlowych po raz ostatni był nowelizowany 20 lat temu.

– Przez 20 lat zmieniło się otoczenie gospodarcze, w jakim funkcjonują firmy. Poszedł do przodu postęp technologiczny. Mamy na terenie Polski szereg dużych koncernów na miarę naszej części Europy i chcemy dokonać takiego przeglądu prawa, w którym funkcjonują spółki, nie tylko spółki Skarbu Państwa, co bardzo mocno chcę podkreślić, ale wszystkie spółki po to, żeby stworzyć jak najlepsze otoczenie prawne, jak najbardziej przyjazne do dobrego funkcjonowania spółek, do ich rozwoju i do dania takiego impulsu do zdobywania kolejnych rynków, do lepszego funkcjonowania – to jest zadanie komisji, którą powołał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin – wskazał Maciej Małecki.

Resort aktywów państwowych chce wzmocnić pozycję rady nadzorczej poprzez funkcjonowanie tzw. funduszu eksperckiego, aby rada w swoich zadaniach kontrolnych mogła wykorzystywać opnie ekspertów. Chcemy wzmocnić uprawnienia, ale też odpowiedzialność rad nadzorczych – zaznaczył polityk.

– Prawo i Sprawiedliwość już na starcie rządów wprowadziło zwiększone wymagania zarówno wobec menadżerów kierowanych do zarządów spółek Skarbu Państwa, jak i do rad nadzorczych. Przypomnę, że to za czasów Platformy Obywatelskiej był szereg spółek, w których mogły zasiadać osoby bez uprawnień do zasiadania w radach nadzorczych. My stawiamy jasne wymagania – podkreślił wiceminister aktywów państwowych.

Ministerstwo Aktywów Państwowych powstało po to, aby rozwijać spółki Skarbu Państwa, by zarabiały jak najwięcej pieniędzy.

– Cały czas jesteśmy na takiej drodze budowania najskuteczniejszego, najbardziej efektywnego modelu nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. Takim mottem przewodnim naszych poprzedników, czy to z Platformy, z PSL czy SLD, była wyprzedaż majątku narodowego. Polacy byli karmieni bajkami o tym, że kapitał nie ma narodowości, że niewidzialna ręka rynku zrobi swoje – to były bajki wyssane z palca, wmawiane opinii publicznej w czasie, kiedy nasi poprzednicy na potęgę wyprzedawali srebra rodowe. Nabywcami spółek komunalnych, państwowych były podmioty zagraniczne, ale często wcale nie prywatne, tylko państwowe – gość TV Trwam.

Polskie spółki Skarbu Państwa osiągają bardzo dobre wyniki, jak np. PKP, Przewozy Regionalne, Polskie Linie Lotnicze LOT czy rekordowe zyski Orlenu.

– Dzisiaj spółki Skarbu Państwa pracują dla polskiej gospodarki, dla rozwoju naszego kraju i szukamy takich możliwości z jednej strony na rynkach zagranicznych, jak chociażby przejęcie największej niemieckiej wakacyjnej linii lotniczej Condor, która – mamy nadzieję, że po spełnieniu wszystkich wymagań zapisanych w umowie inwestycyjnej – wejdzie w skład Polskiej Grupy Lotniczej, czyli będzie siostrzaną spółką LOT-u; ale też na rynku polskim – repolonizacja banku PKO S.A. – powiedział Maciej Małecki.

Kompleksowa nowelizacja przepisów ma być gotowa w 2021 roku.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl