fot. twitter.com/malecki_m

M. Małecki: Naszym następcom zostawiliśmy projekt Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego

Przygotowaliśmy projekt Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która będzie miała w swoich zasobach kopalnie węgla kamiennego i brunatnego oraz elektrownie pracujące na tym węglu. To zostanie „wyjęte” ze spółek, takich jak: PGE, Enea, Tauron. Dzięki temu te firmy bez aktywów węglowych będą mogły pozyskiwać finansowanie bez żadnego skrępowania i inwestować, chociażby w atom albo w  inne źródła energii, które nie są karane powiedział Maciej Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister aktywów państwowych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Rząd pracuje nad nowym modelem zarządzania energetyką węglową. Kopalnie miałyby być przypisane do poszczególnych elektrowni węglowych spółek energetycznych.

–  Jest to absurdalny pomysł, który zabije polską energetykę i zabije polskie kopalnie. Takie pomysły może rzucać ktoś, kto nie ma pojęcia o funkcjonowaniu spółek Skarbu Państwa, w ogóle spółek jako podmiotów na rynku gospodarczym – mówił Maciej Małecki.

Polska jest w bardzo trudnym momencie transformacji energetycznej.

Mamy takie wymogi w Unii Europejskiej, w świecie finansów, że nie da się inwestować w energetykę, mając aktywa węglowe. Banki nie dadzą pieniędzy na inwestycje tym spółkom, które będą posiadały aktywa węglowe – zaznaczył poseł PiS.

Z takim problemem zderzył się rząd Prawa i Sprawiedliwości. Przygotowaliśmy gotowe rozwiązanie dla naszych następców – akcentował gość Radia Maryja.

Przygotowaliśmy projekt Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, która będzie miała w swoich zasobach kopalnie węgla kamiennego i brunatnego oraz elektrownie pracujące na tym węglu. To zostanie „wyjęte” ze spółek, takich jak: PGE, Enea, Tauron. Dzięki temu te firmy bez aktywów węglowych będą mogły pozyskiwać finansowanie bez żadnego skrępowania i inwestować, chociażby w atom albo w inne źródła energii, które nie są karane. Wiemy, że przez wiele lat warunkiem bezpieczeństwa energetycznego będzie węgiel w Polsce – podkreślił polityk.

Tymczasem minister przemysłu powiedziała, że połączy kopalnie z elektrowniami.

To, że elektrownia funkcjonuje na węglu, to nie znaczy, że wszystkie pokłady z danej kopalni się nadają. (…) Albo mamy do czynienia z absolutną głupotą i ignorancją w podstawowych sprawach dla kluczowych sektorów gospodarki w Polsce, albo jest inny plan. Może chodzi o obniżenie polskich firm energetycznych i ich sprzedaż – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Zniżkują także notowania spółek energetycznych.

Bardzo duży spadek, o miliardy złotych, wartości polskich firm energetycznych to jest odpowiedź branży na pomysł minister przemysłu – powiedział Maciej Małecki.

Cała rozmowa z posłem Maciejem Małeckim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl  

drukuj