fot. PAP/Darek Delmanowicz

K. Bosak: Jeśli ktoś chce pracować w polskich instytucjach, powinien uzyskać polskie obywatelstwo

Jeśli ktoś chce pracować w polskich instytucjach, powinien uzyskać polskie obywatelstwo – oświadczył w poniedziałek jeden z liderów Konfederacji, wicemarszałek Sejmu, Krzysztof Bosak, odnosząc się do informacji o możliwości zatrudniania w Policji osób, które nie są polskimi obywatelami.

W ubiegły czwartek radio RMF FM opublikowało informację o możliwości zatrudniania w polskiej Policji osób, które nie są polskimi obywatelami. Według RMF FM „w kręgu zainteresowania polskiej Policji są przede wszystkim obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji”, a powodem jest m.in. zapaść kadrowa w Policji.

„Jeśli ktoś chce pracować w polskich instytucjach, powinien uzyskać polskie obywatelstwo, które powinno być obwarowane dużymi wymaganiami tak, żebyśmy mieli pewność, że nie trafia to obywatelstwo w niepowołane ręce, bo na mocy polskiej konstytucji, obywatelstwa już się cofnąć nie da” – powiedział Bosak na konferencji prasowej.

Dodał, że „to, co rozważa teraz Komenda Główna Policji czy MSWiA, może tylko pogłębić zapaść kadrową w Policji”.

„Bo jak się rozniesie informacja o takich obniżaniu wymagań, że można być z obcym paszportem i bez polskiego paszportu, i przyjść pracować dla Policji, to coraz mniej Polaków będzie chciało w tej formacji pracować” – mówił wicemarszałek Sejmu.

Krzysztof Bosak powiedział, że rozważanie „ułatwienia w zatrudnieniu w Policji obywateli innych państw, cudzoziemców, imigrantów, którzy przybywają do Polski” ma związek „z przedłużającym się kryzysem kadrowym w Policji, niezdolnością tej formacji i nadzorujących ją polityków, tak z poprzedniego rządu PiS, jak i obecnie z Platformy, do stworzenia takich warunków zatrudnienia, takich warunków pracy, takich warunków szkolenia, które przyciągałyby Polaków do pracy przy naszym bezpieczeństwie”.

Według Bosaka, obecna sytuacja „wygląda dramatycznie” i mamy do czynienia z „zapaścią systemu bezpieczeństwa naszego państwa”.

„Ogłaszane są szumne, wielkie programy, wielkie obietnice, a w tym samym czasie podstawowy kręgosłup systemu bezpieczeństwa naszego państwa, czyli scentralizowana struktura polskiej Policji, pogrąża się w zapaści” – dodał.

RMF FM podało, że ruszyła analiza możliwości zatrudniania w polskiej Policji osób, które nie są polskimi obywatelami, a zajmująca się tą sprawą Komenda Główna Policji tłumaczy, że chodzi z jednej strony o działania mające pomóc w pokonaniu zapaści kadrowej, ale także, w związku z napływem do Polski obywateli innych państw, chodzić ma o pomoc w rozpoznaniu między innymi uwarunkowań kulturowych tych migrantów; kolejna sprawa to rozpoznanie specyfiki przestępczości wśród tych osób.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl