[TYLKO U NAS] M. Korzekwa-Kaliszuk: Działania Amnesty International to bezpośrednia walka o zabijanie ludzi

Nie mamy już złudzeń, że Amnesty International jest organizacją wprost wspierającą aborcję. Wcześniej wspierała np. czarny protest, co jest jasnym opowiedzeniem się, po której stronie stoi – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik i psycholog, w odpowiedzi na zaangażowanie AI w liberalizację prawa aborcyjnego w Irlandii.

Amnesty International nie po raz pierwszy angażuje się w promocję tzw. aborcji. Organizacja, która za cel postawiła sobie ochronę praw człowieka, zachęca Irlandczyków go głosowania za liberalizacją prawa aborcyjnego. Referendum zaplanowano na 25 maja.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik i psycholog, w rozmowie z portalem Radia Maryja wskazuje, że ideały – na jakie powołuje się Amnesty International – wcale nie odzwierciedlają jej rzeczywistych działań.

– Już nie ma złudzeń, że Amnesty International jest organizacją wprost wspierającą aborcję. AI wspierała np. czarny protest, co jest jasnym opowiedzeniem się, po której stronie stoi. […] Organizacja została powołana – przynajmniej teoretycznie – do walki o szlachetne cele. Tutaj mamy do czynienia z bezpośrednią walką o to, aby możliwe było zabijanie ludzi – mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

W odpowiedzi na referendum w Irlandii Amnesty International przygotowała film, w którym 25 kobiet z tego kraju opowiada o „25 irytujących aspektach bycia w ciąży”. Wśród trudności, na jakie wskazują kobiety są m.in. powiększenie ciała czy problem z pomalowaniem paznokci.

To atak na coś, co jest piękne, święte i dobre – podkreśla Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Sama jestem mamą. Mam 2-miesięczne dziecko i widzę, że obok tego całego trudu jest to coś niezwykłego, gdy rodzi się nowy człowiek, gdy to wszystko tak pięknie działa, że nie da się uwierzyć, żeby było to dzieło przypadku. Widać w tym wszystkim rękę i działanie Pana Boga. Takie akcje odbieram z dużym smutkiem, ale też ze współczuciem i empatią wobec tych kobiet, które niestety – ale pewnie tak postrzegają macierzyństwo – jako jakiś niepotrzebny balast – zaznaczyła prawnik i psycholog.

Jak dodała, promocja wielkiej swobody seksualnej połączona z próbą lekceważenia konsekwencji jest symptomem współczesnych czasów.

To taki styl życia, gdzie pojawia się drugi człowiek i mówi się: „nieważne, zabijmy go, bo przeszkadza, bo może będzie niewygodnie, bo może będzie trudno pomalować paznokcie” – dodaje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Irlandia do niedawna była jeszcze krajem, który obrońcy życia podawali jako przykład dobrze funkcjonującego prawa aborcyjnego. Tzw. ósma poprawka, w której państwo uznaje prawo do życia nienarodzonego i równe prawo do życia matki, jest bardzo potrzebna – podkreśla Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. Jak wskazała, byłoby dobrze, gdyby taki przepis przyjęły także inne kraje.

W rozmowie z portalem Radia Maryja prawnik zauważa analogię między debatą poprzedzającą referendum w Irlandii, a dyskusją wokół polskiej inicjatywy ustawodawczej „Zatrzymaj aborcję”.

Mam kontakt z ludźmi z Irlandii, którzy walczą w tej chwili o to, żeby zachować poprawkę chroniącą życie. Oni wcześniej bardzo mocno wspierali Polaków w inicjatywie „Zatrzymaj aborcję”. Wiem, że nawet niektórzy z nich pomagali Polakom w Irlandii zbierać podpisy pod polskim projektem ustawy. Sytuacja jest tutaj rzeczywiście bardzo podobna. Można powiedzieć, że my w tej chwili powinniśmy wspierać Irlandię również w naszym interesie. Jeśli uda się wygrać referendum w Irlandii, to będzie nam prościej walczyć o zniesienie eugeniki w polskim prawie – podkreśla Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Obrońcy życia w Irlandii czują ogromną presję ze strony rządzących – dodała prawnik. Pytana o ewentualne konsekwencje wykreślenia tzw. ósmej poprawki wskazała na wzrost liczby tzw. aborcji.

To wysłanie sygnału do społeczeństwa, że „aborcja jest czymś fajnym”. Prawo wpływa na postawy społeczne, prawo kształtuje sumienia. Zniesienie takiej poprawki może mieć bardzo przykre, długofalowe, złe skutki, czyli może budować takie przekonanie, jakoby aborcja była czymś dopuszczalnym i dobrym – tłumaczy.

Jak zauważa, tzw. aborcja nigdy nie jest rozwiązaniem, także w przypadku dzieci chorych. Jest najgorszym sposobem potraktowania człowieka; człowieka w fazie prenatalnej, w fazie rozwoju – dodaje.

* * *

Z Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk, prawnik i psycholog, rozmawiał Szymon Kozupa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl