fot. twitter.com/mmgosiewska

[TYLKO U NAS] M. Gosiewska: Główny powód zakazu wjazdu do Federacji Rosyjskiej to raport o rosyjskich zbrodniach wojennych

Myślę, że główny powód to raport, który wraz ze współpracownikami udało mi się przygotować, czyli raport o rosyjskich zbrodniach wojennych popełnionych na wschodzie Ukrainy. Zebrane dowody zbrodni złożyłam w Hadze w międzynarodowym trybunale. To obciąża państwo rosyjskie w sposób bezpośredni, to się nie może podobać i się nie podoba. Jednak nie zawsze trzeba być poprawnym politycznie, a wręcz czasami należy płynąc pod prąd i walczyć o wartości, które są dla nas ważne – wskazała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja. Polityk odniosła się do informacji o zakazie dla niej wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej.

Wicemarszałek Sejmu nie ma prawa wjazdu do Rosji. Została wpisana na listę osób niepożądanych w tym kraju. Małgorzata Gosiewska na antenie Radia Maryja tłumaczyła powody tej decyzji.

– Myślę, że główny powód to raport, który wraz ze współpracownikami udało mi się przygotować, czyli raport o rosyjskich zbrodniach wojennych popełnionych na wschodzie Ukrainy w tej toczącej się jeszcze wojnie. Zebrane dowody zbrodni, to wszystko złożyłam w Hadze w międzynarodowym trybunale. To obciąża państwo rosyjskie w sposób bezpośrednio, to się nie może podobać i się nie podoba. Jednak nie zawsze trzeba być poprawnym politycznie, a wręcz czasami należy płynąc pod prąd i walczyć o wartości, które są dla nas ważne. Takimi wartościami są wolność, prawa człowieka, integralność państwa – sprawy, z którymi kompletnie nie liczy się prezydent Putin, łamiąc na każdym kroku prawo międzynarodowe okupując terytoria, będąc odpowiedzialnym za śmierć i nieszczęście tysięcy ludzi – mówiła polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Wicemarszałek przebywa obecnie z trzydniową wizytą w Chicago. Weźmie udział m.in. w uroczystościach 125-lecia utworzenia parafii św. Jacka oraz 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Chicago.

– To ważne uroczystości dla naszych rodaków. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, ale dziś nastąpiło już złożenie kwiatów w historycznie ważnych miejscach – Pomnik Polskiego Żołnierza, tablica smoleńska czy Pomnik Katyński. Chcę także odwiedzić naszego powstańca warszawskiego, z pochodzenia Gruzina (…). Będziemy również pokazywać film: „Przyjaźń w cieniu Kremla”. To film, który w dużej mierze powstał na bazie raportu, który przygotowałam o rosyjskich zbrodniach wojennych. Ekranizacja pokazuje prawdziwe oblicze Federacji Rosyjskiej w ostatnich latach – zaznaczyła Małgorzata Gosiewska.

Gość „Aktualności dnia” odniosła się również do informacji o podpisaniu zniesienia wiz dla Polaków do Stanów Zjednoczonych.

– Prezydent Trump obiecywał to Polakom. Obiecał to Polonii, kiedy prowadził kampanię wyborczą. W dużej mierze właśnie Polonii amerykańskiej zawdzięcza swoją prezydenturę, wygraną w wyborach. To splata zobowiązania, które padło w kampanii wyborczej, ale też duży gest w stosunku do Polski oraz podkreślenie bliskich relacji polsko-amerykańskich, jakie w tej chwili są, dobrych relacji między prezydentem Trumpem a prezydentem Dudą. Coś, co dawno nam się należało, ale trzeba było przeprowadzić w sposób formalny – wskazała polityk.

Cała rozmowa z wicemarszałek Małgorzatą Gosiewską dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj