fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] L. Kochanowicz: Przekazanie 1 % podatku na Fundację Nasza Przyszłość nic nas nie kosztuje finansowo – jedynie odrobinę czasu i chęci   

Przekazanie 1 % podatku nic nas nie kosztuje, ponieważ za ten podatek już zapłaciliśmy, państwo ten podatek odebrało z naszej emerytury, renty czy wynagrodzeń i tym podatkiem już nie dysponujemy. Mamy jednak prawo, żeby przekazać ten 1 % podatku na cel, który jest dla nas ważny. Nie kosztuje nas to finansowo, a jedynie odrobine czasu i chęci – powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Każdy z nas rozliczając się z Urzędem Skarbowym może przeznaczyć 1 % podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego, której działalność chce wesprzeć. Wśród uprawnionych organizacji jest Fundacja Nasza Przyszłość, która dzięki zebranym środkom kształci dzieci i młodzież.

– Nasze działania są bardzo szczytne i szerokie. My, słuchacze Radia Maryja, wiemy, że trzeba wspierać oraz kształcić dzieci i młodzież. W tym roku musimy mocno się zmobilizować, żeby dotrzeć z tą informacją do osób, które takiej pomocy jeszcze nie udzieliły, gdyż może nie wiedzą, że ten 1 % swojego podatku mogą przeznaczyć na rzecz Fundacji Nasza Przyszłość – zaznaczyła Lidia Kochanowicz.

Dyrektor zwróciła uwagę, iż przekazanie 1 % na Fundację Nasza Przyszłość nic nas nie kosztuje finansowo.

– Przekazanie 1 % podatku nic nas nie kosztuje, ponieważ za ten podatek już zapłaciliśmy, państwo ten podatek odebrało z naszej emerytury, renty czy wynagrodzeń i tym podatkiem już nie dysponujemy. Mamy jednak prawo, żeby przekazać ten 1 % podatku na cel, który jest dla nas ważny. Nie kosztuje nas to finansowo, a jedynie odrobine czasu i chęci – podkreśliła rozmówca Radia Maryja.

W tym roku Ministerstwo Finansów wprowadziło także ułatwienia w wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Jest uruchomiona strona internetowa przez Ministerstwo Finansów [tutaj] , gdzie przygotowano już za nas gotowe druki rozliczeń podatkowych – także dla emerytów i rencistów. Jeżeli chcemy dokonać pewnych odliczeń, np. na leczenie czy inne darowizny, wtedy te druki są przygotowane i możemy do nich sięgnąć (…). Wystarczy wpisać KRS 0000091141, sprawdzić, czy wszystko się zgadza i zaakceptować (…). Jeżeli chodzi natomiast o osoby, które pobierają emerytury czy renty z ZUS bądź KRUS, jest to bardzo proste. Jeśli nie dokonują dodatkowych odliczeń, to nawet nie muszą czekać na ten dokument z ZUS, bo wystarczy, że wypełnią druk PIT OP [pobierz]

Jeżeli tylko jest chęć, to na pewno nie ma problemu, aby ten 1 % podatku przekazać i w ten sposób wesprzeć Fundację Nasza Przyszłość – wskazała Lidia Kochanowicz.

– Wychowywanie dzieci i młodzieży to nasz obowiązek, obowiązek tego i kolejnego pokolenia. To najważniejsza sprawa, która stoi przed każdym z nas, czy jesteśmy rodzicami, dziadkami czy też nie mamy własnych dzieci, to nie ma znaczenia – mamy obowiązek wychowywać młode pokolenie w taki sposób, żeby ci młodzi ludzie znali swoje korzenie, wiedzieli, skąd się wywodzą, byli etyczni oraz wiedzieli, w jaki sposób prowadzić Polskę i opiekować się nami, gdy nasze życie będzie się chyliło ku zachodowi – mówiła dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Jak krok po kroku przekazać 1 % podatku na Fundację Nasza Przyszłość?

Instrukcja dla emerytów i rencistów:

1 %  z podatku dochodowego za 2018 r. można przekazać do 31 kwietnia br.

Cała rozmowa z dyrektor Lidią Kochanowicz dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj